Turcja nie zezwoliła setkom wykształconym Syryjczykom – posiadającym już wizy do Niemiec i mającym zarezerwowane loty – na opuszczenie swojego kraju.
W ciągu ostatnich kilku tygodni władze tureckie odmówiły wydania dokumentów wyjazdowych ponad 50 osobom – twierdzi niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych. Przyczyny odmowy pozwolenia na wyjazd nie zostały podane.
Wesprzyj nas już teraz!
„Der Spiegel” wcześniej informował, że tureckie władze poleciły urzędnikom imigracyjnym, by nie wydawali zgody na wyjazd bardzo dobrze wykształconym Syryjczykom. W sprawie interweniowała oenzetowska agencja UNHCR, żądając zgody na wyjazd syryjskich inżynierów i lekarzy. „Spiegel” twierdzi, że do Europy wysyłani są poważnie schorowani i niewykształceni uchodźcy.
Władze w Ankarze podczas zeszłotygodniowego spotkania z urzędnikami imigracyjnymi wydały polecenie, by nie zezwalać na wyjazd z kraju wykształconych uchodźców o „wysokim poziomie politycznym”. Tureckie urzędy badają poziom wykształcenia i kwalifikacje zawodowe uchodźców, rozpatrując ich wnioski dot. wydania niezbędnych dokumentów, umożliwiających dalszą podróż do Europy – podała agencja DPA .
Źródła zbliżone do tureckiego urzędu imigracyjnego – DGMM – potwierdziły, że władze nie chcą, aby mieszkańcy Turcji odnieśli wrażenie, iż jedynie wysoce wykształceni uchodźcy jadą do Europy. Jednocześnie ci Syryjczycy, którzy nie uzyskali zezwolenia na wyjazd, nie zostali także dopuszczeni do wykonywania swojego zawodu na terenie Turcji.
Ankara w styczniu zaproponuje nowe przepisy dot. wydawania pozwoleń na pracę dla Syryjczyków. Do tej pory pozwolenia wydano ponad 10 tys. uchodźców. W kraju w obozach przebywa łącznie 2,7 mln syryjskich uciekinierów. DGMM odmówiło ostatnio wjazdu kolejnym uchodźcom.
W marcu Unia Europejska i Turcja uzgodniły kontrowersyjny plan przesiedlenia imigrantów przybywających do Europy. Zgodnie z porozumieniem, Turcy mają obowiązek przyjmowania wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się do Grecji. W zamian za każdego przyjętego imigranta, do Europy ma trafić jeden uchodźca syryjski, który znajduje się w tureckim obozie dla uchodźców. Unia Europejska jest zobowiązana do przyjęcia w ten sposób maksymalnie 72 tys. Syryjczyków.
Źródło: tjelcal.de
AS