Członkowie parlamentu z rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) oraz Partii Republikańsko-Ludowej (CHP), wszczęli w parlamencie bójki podczas debaty nad ustawą o reformie szkolnictwa.
30 marca br. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) przeforsowała w parlamencie ustawę o reformie oświaty, która przewiduje wzmocnienie pozycji islamskich szkół religijnych. Wcześniej toczyła się zacięta debata na ten temat. Jej skutkiem była bójka rozwścieczonych polityków z AKP i opozycyjnej Partii Republikańsko-Ludowej. Ustawa doprowadziła do potężnych demonstracji w Ankarze i w innych miastach, brutalnie stłumionych przez policję.
Wesprzyj nas już teraz!
Ustawie rządowej przeciwstawiają się środowiska lewicowe i nauczyciele, którzy obawiają się islamizacji szkół publicznych i obniżenia poziomu nauczania.
Premier Tayyip Erdogan już na początku roku wywołał protesty świeckiej opozycji, kiedy zapowiedział, że chce podnieść poziom edukacji religijnej w szkołach. Kwestia reformy oświaty jest głównym polem bitwy między zwolennikami islamizacji kraju, wspierającymi rządzącą partię AKP i sekularystami.
Zmiany zatwierdzone w piątek pozwolą szkołom religijnym realizować obok edukacji religijnej świecki program nauczania i przyjmować do nich dzieci w wieku od jedenastego, a nie jak to jest obecnie od piętnastego roku życia. W pozostałych szkołach wprowadzone zostaną zajęcia opcjonalne, polegające na studiowaniu Koranu i zapoznawaniu się z życiem oraz dziełem Mahometa. Nowa ustawa przedłuża także obowiązek szkolny z 8 do 12 lat.
Ustawa została przyjęta zdecydowaną większością głosów. „Za” było 295 parlamentarzystów, a „przeciw” – 91.
Źródło: Reuters, AS