Państwo Islamskie na północy Iraku dysponowało możliwościami produkcji broni na skalę przemysłową. Wynika tak z raportu organizacji pozarządowej Conflict Armament Research (CAR). Materiały do produkcji pochodziły z Turcji.
Organizacja CAR poinformowała w czwartek, że Państwo Islamskie na terytoriach zajętych w północnym Iraku rozwinęło zdolność do produkcji broni na masową skalę. Członkowie CAR na terenach wokół Mosulu odbitych z rąk dżihadystów odkryli zaledwie w ciągu kilku dni listopada ponad 5000 rakiet i granatów produkcji ISIS.
Wesprzyj nas już teraz!
Organizacja przekonuje, że Państwo Islamskie musiało wyprodukować dziesiątki tysięcy sztuk tego rodzaju broni. Rakiety i granaty były wytwarzane jeszcze na miesiąc przed zajęciem fabryk dżihadystów przez siły irackie.
Państwo Islamskie zajęło zamieszkany przez około milion osób Mosul w czerwcu 2014 roku. Tuż po zajęciu z miasta wypędzono tysiące chrześcijan. Od października tego roku iracka armia wspierana przede wszystkim przez Stany Zjednoczone próbuje odbić miast z rąk dżihadystów.
Jak powiedział dyrektor CAR James Bevan, Państwo Islamskie mogło liczyć na wsparcie stałych dostawców materiałów potrzebnych do produkcji broni. Prawie wszystkie pochodziły z Turcji. Organizacja przekonuje, że dżihadyści rozwinęli nad Bosforem dużą siatkę dostawców, którzy przekazywali potrzebne materiały najpierw do Syrii, a stamtąd do irackiego Mosulu.
CAR pisze w swoim raporcie, że organizacja produkcji broni przez ISIS stała na bardzo wysokim, niemal państwowym poziomie. Na dużym obszarze wschodniego Mosulu warsztaty i odlewnie produkowały broń według ujednoliconych standardów. Istnieć miał nawet specjalny program zapewniania jakości broni.
Władze Turcji zapewniają, że w żaden sposób nie wspierają Państwa Islamskiego, co na Zachodzie jest często kwestionowane. Kilka dni temu na stronach WikiLeaks opublikowano kilkadziesiąt tysięcy maili tureckiego ministra ds. energii i zasobów naturalnych, Berata Albayraka, pasierba prezydenta kraju Recepa Tyyipa Erdogana. Maile mają pokazywać bliską współpracę Albayraka z kompanią Powertrans oskarżaną o kupowanie ropy naftowej od Państwa Islamskiego.
Źródła: sueddeutsche.de, independent.co.uk
Pach