Mieszkańcy Turcji utracili dostęp do popularnego serwisu internetowego Wikipedia. Podczas próby odwiedzenia „internetowej encyklopedii” pojawia się komunikat: „przekroczono limit czasu połączenia”. Władze w Ankarze zablokowały możliwość korzystania z Wikipedii ze względu na rzekomo zawarte w niej treści zagrażające bezpieczeństwu.
Władze tureckie zablokowały możliwość korzystania z popularnego internetowego serwisu Wikipedia. Uniemożliwiono dostęp do wszystkich wersji językowych „internetowej encyklopedii”. Urząd ds. Technologii Komunikacyjnych potwierdził, że podjęto stosowne „środki administracyjne”, ale nie podał szczegółów związanych z „operacją” zamknięcia Wikipedii.
Wesprzyj nas już teraz!
Niezależne media wskazują, że władze kontaktowały się z administratorami serwisu i prosiły o usunięcie stron, które mogą być zakwalifikowane jako „wspierające terroryzm”. Decyzja władz tureckich opiera się na ustawie pozwalającej na wprowadzenie zakazu dostępu do stron internetowych uznanych za obsceniczne lub będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Każdy użytkownik internetu korzystający z usług tureckich dostawców sygnału, przy próbie odwiedzenia Wikipedii otrzymuje komunikat: „przekroczono limit czasu połączenia”.
Decyzja administracyjna o zablokowaniu dostępu do Wikipedii może zostać jeszcze cofnięta. Urząd ds. Technologii Komunikacyjnych wydał wstępne polecenie, które musi zostać zatwierdzone przez sąd. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu 48 h od chwili zablokowania serwisu.
Warto przypomnieć, że Turcja blokowała już wcześniej dostęp do popularnych serwisów internetowych, wśród nich do Facebooka oraz Twittera. Użytkownicy nie mogli z nich korzystać w okresie wielkich demonstracji antyrządowych, a także po atakach terrorystycznych.
Turecka opozycja oskarża prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o kierowanie państwa w stronę systemu autorytarnego. Wskazują, że sytuacja stale się pogarsza, w szczególności po kwietniowym referendum, w którym Turcy zdecydowali o wzmocnieniu roli prezydenta i przejęciu przez niego funkcji premiera.
Źródło: The Telegraph, tvp.info, fakt.pl
WMa