„W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, poinformował w środę na Twitterze minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
Sienkiewicz podkreślił w dalszej części wpisu, że „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.
Polityk uzasadnił swoją decyzję zawetowaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy okołobudżetowej na rok 2024 w której zapisano m. in. 3 mld zł na media publiczne.
Wesprzyj nas już teraz!
O kwestię finansowania publicznych mediów, w tym decyzję prezydenta, pytany był później szef rządu Tusk. – Minister kultury będzie zajmował się sytuacją mediów publicznych po wecie prezydenta, a więc w sytuacji, w której media publiczne nie mają do dyspozycji tych 3 mld zł w obligacjach. Jako właściciel – nie jako osoba, tylko urząd MKiDN – będzie zobowiązany do podjęcia spokojnych, racjonalnych decyzji tak, żeby móc skutecznie działać w obliczu bardzo małych środków, jakie będą przeznaczone na media publiczne – mówił.
Źródło: PAP / Oprac. TG
POSPIESZALSKI NIE GRYZIE SIĘ W JĘZYK W SPRAWIE TVP! MOCNY KOMENTARZ