Co roku w uroczystość Wszystkich Świętych media wspominają znane postaci, które odeszły od nas w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Tak było i tym razem. Jednak w materiale „Wiadomości” TVP, poświęconym wybitnym osobom, znalazł się również Wojciech Jaruzelski.
– Jedni kochani i uwielbiani przez najbliższych. Inni – przez miliony, tak, jak Anna Przybylska czy Andrzej Turski. 1 listopada, także i my w „Wiadomościach”, wspominamy tych, którzy odeszli, a których po prostu trzeba pamiętać, a także tych, którzy nas zachwycali – mówił Krzysztof Ziemiec i przedstawił listę wybranych osób.
Wesprzyj nas już teraz!
Wśród nich znaleźli się m.in.: Anna Przybylska, Andrzej Turski, Małgorzata Braunek, Wojciech Kilar, Tadeusz Różewicz, Garbiel Garcia Marquez, Zbigniew Romaszewski, Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik.
Nie zabrakło również miejsca dla Wojciecha Jaruzelskiego. W tekście pożegnalnym na stronie TVP czytamy: „Obywatele i obywatelki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do was w sprawach wagi najwyższej: ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią – to najbardziej zapamiętane słowa Jaruzelskiego w telewizyjnym orędziu, które wygłosił 13 grudnia 1981 roku i wprowadził wtedy stan wojenny. W czasach PRL był między innymi, premierem, przewodniczącym Rady Państwa i ministrem obrony narodowej. Po transformacji ustrojowej w latach 1989-1990 był prezydentem wybranym przez Zgromadzenie Narodowe. We wrześniu 1990 r. Sejm przyjął uchwałę o skróceniu kadencji prezydenta. Jaruzelski wycofał się z czynnego życia politycznego – zajął się pisaniem książek i artykułów, uczestniczył w odczytach i konferencjach oraz w procesach dotyczących wydarzeń grudnia 1970, a potem stanu wojennego. Zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 90 lat”.
W krótkim wspomnieniu zabrakło jednak informacji o działalności sowieckiego dyktatora w okresie PRL-u. Nie wspomniano też, że komunistyczny zbrodniarz nigdy nie został osądzony za swoje czyny.
Źródło: niezalezna.pl
KRaj