Według badań demograficznych przeprowadzonych przez ZUS, w ciągu najbliższych pięciu lat zmniejszy się liczba ludzi w wieku produkcyjnym, nawet przy podwyższonym wieku emerytalnym.
„W okresie najbliższych 5 lat można spodziewać się zmniejszania liczby ludności w wieku produkcyjnym. Ubytek ten będzie w znacznie większym stopniu dotyczył ludności w wieku mobilnym niż niemobilnym nawet przy uwzględnieniu ustawowego przesunięcia wieku emerytalnego począwszy od 2013 r. Szacuje się, że w 2012 r. – w stosunku do 2011 r. – liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszyła się o ok. 117 tys., w tym o 100 tys. w wieku niemobilnym” – piszą eksperci GUS.
Wesprzyj nas już teraz!
Według badań, końcem 2012 roku ludność w wieku poprodukcyjnym stanowiła ponad 6,8 miliona osób, czyli 17,8 proc. populacji. W 1990 stanowiła 13 procent, w 2000 15 proc. Aktualnie, na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 28 osób w wieku poprodukcyjnym.
Równocześnie, „zmiany demograficzne wskazują, że sytuacja ludnościowa Polski jest nadal trudna, także w najbliższej perspektywie nie należy oczekiwać znaczących zmian, które mogłyby zapewnić stabilny rozwój demograficzny”. Przyczyny tego stanu rzeczy to zbyt niska liczba zawieranych małżeństw, zmiany w trendzie urodzeń oraz utrzymująca się wysoka emigracja, zwłaszcza młodych Polaków.
źródło: tvp.info
mat