26 września 2022

„Uczmy się z łagodności roślin!”. Ekologiczne szaleństwo na spotkaniu papieża z młodymi

(fot. prtscr/ ted.com)

W ostatnim tygodniu Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą w Asyżu, by dyskutować o próbie „przebudowy” panującego systemu gospodarczego. Wnioski z konferencji „Ekonomia Franciszka” trafiały na profil papieża w serwisie społecznościowym Twitter. W jednym z wpisów papież zachęcał do „uczenia się łagodności od roślin”, twierdząc że… nawet gdy poszczególne gatunki konkurują ze sobą… to tak naprawdę tylko dla dobra przyrody.

Wpis, będący syntezą wniosków ze spotkania, opisywał „paradygmat roślinny”, który zdaniem Ojca Świętego powinniśmy naśladować. Jak wskazał Franciszek, zawiera on „ inne podejście” do otaczającej człowieka przyrody. Według urzędującego papieża w świecie flory konkurencja międzygatunkowa ma dużo łagodniejszy charakter, niż u gatunków zwierzęcych i ostatecznie… zawsze przeradza się we „współpracę dla dobra ekosystemu”.

„Paradygmat roślinny zawiera inne podejście do ziemi i środowiska. Rośliny potrafią współpracować z całym otaczającym środowiskiem i nawet, gdy konkurują, to tak naprawdę współpracują dla dobra ekosystemu. Uczmy się łagodności z roślin”, mówi wpis na papieskim profilu w serwisie społecznościowym.

Wesprzyj nas już teraz!

To nie jedyny post Franciszka o ekologii, podsumowujący spotkanie w celu budowy „inkluzywnego kapitalizmu”. „Nowa ekonomia, inspirowana przez Franciszka z Asyżu, może i powinna być dziś ekonomią przyjazną dla ziemi i ekonomią pokoju. Chodzi o przekształcenie ekonomii, która zabija w ekonomię życia, we wszystkich jego wymiarach”, czytamy w jednym z poprzednich wpisów.

Podobne przesłanie pojawiło się na papieskim profilu 22 września. Ojciec święty na łamach serwisu społecznościowego wzywał do „odnowienia przymierza między człowiekiem a środowiskiem”. „Nasze wzorce produkcji i style życia powinny szanować stworzenie i przyczyniać się do integralnego rozwoju ludzkiego wszystkich narodów. Odnówmy przymierze między człowiekiem a środowiskiem, które jest odbiciem stwórczej miłości Boga”, apelował Franciszek.

Źródło: Twitter/ pontifex

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram