Unijni homo-aktywiści zaniepokoili się, że wyrażenie „gender equality” zniknęło z treści Deklaracji z Porto, przyjętej na zakończenie szczytu społecznego Rady Europejskiej w sobotę 8 maja. Wyrażeniu mieli się sprzeciwić premierzy Polski i Węgier.
Szczyt miał nadać polityczny impet realizacji europejskiego filaru praw socjalnych i związanego z nim planu działania do 2030 roku.
Wesprzyj nas już teraz!
Premier Mateusz Morawiecki, a także premier Victor Orban podkreślali, że wyrażenie gender equality jest silnie nacechowane ideologicznie.
Pierwotna wersja tak zwanej Deklaracji z Porto zawierała odniesienie do „promowania równości płci”. Później jednak z niej zrezygnowano, proponując „zintensyfikowanie wysiłków na rzecz zwalczania dyskryminacji, aktywnej pracy na rzecz niwelowania nierówności płci” (…) oraz „promowaniu równości”.
ILGA Europe, finansowana z pieniędzy unijnych podatników organizacja homo-aktywistów, która promuje uroszczenia tzw. mniejszości seksualnych (LGBTI) twierdzi, że rezygnacja z terminu gender equality oznacza wyeliminowanie samej zasady, która za nim stoi.
– Ataki na termin gender to strategia szeroko stosowana przez przeciwników praw człowieka w celu podważenia osiągnięć w takich obszarach, jak prawa kobiet, prawa seksualne i reprodukcyjne oraz prawa LGBTI – komentowała Katrin Hugendubel z ILGA Europe tym samym potwierdzając, co kryje się za spornym określeniem w nomenklaturze organizacji międzynarodowych.
– Od kilku lat obserwujemy stały sprzeciw rządów Polski i Węgier wobec używania terminu gender we wszystkich tekstach Rady, co ma szkodliwy wpływ na prawa kobiet i osób LGBTI – dodała.
Przywódcy UE w Porto rozmawiali o Europejskim filarze praw socjalnych, strategii UE na lata 2019–2024, czy o wspieraniu młodych, którzy ucierpieli z powodu kryzysu wywołanego blokowaniem aktywności społecznej w związku z Covid-19.
Plan działania Europejskiego filaru praw socjalnych składa się z 20 zasad, które mają kierować „budową silniejszej, sprawiedliwszej i bardziej sprzyjającej integracji Europy, pełnej możliwości”. Filar ów nawiązuje do wniosku ze szczytu w Göteborgu w 2017 r. Spotkanie w Porto miało pomóc we wdrożeniu tych zasad.
UE chce, by do 2030 roku osiągnąć wskaźnik zatrudnienia na poziomie co najmniej 78 proc. w całym bloku; by co najmniej 60 proc. osób dorosłych stale – co roku – szkoliło się oraz by zmniejszyć liczbę osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub ubóstwem co najmniej 15 mln osób, w tym 5 mln dzieci.
Filar dla „postępu w Europie”
Szefowie 27 państw członkowskich zapowiedzieli szczególne działania w celu niwelowania nierówności społecznych i ekonomicznych. W sobotę Rada Europejska przyjęła niewiążącą deklarację, promującą spójność społeczną i dobrobyt w Unii Europejskiej. Po dwóch dniach spotkań uzgodniono treść Deklaracji z Porto.
„Nasze zaangażowanie na rzecz jedności i solidarności oznacza również zapewnienie wszystkim równych szans oraz zapewnienie, że nikt nie zostanie w tyle” – oświadczyli przywódcy.
Według prezydenta Portugalii Antonio Costa, którego kraj sprawuje rotacyjne przywództwo w Radzie UE, porozumienie ma kluczowe znaczenie dla przyspieszenia postępu w Europie.
W Deklaracji podkreśla się zobowiązanie do działania na rzecz „Europy socjalnej”. Stary Kontynent ma być miejscem „spójności społecznej i dobrobytu”.
Odwołano się do przyjętego Funduszu Odbudowy, który ma przyspieszyć „transformację ekologiczną i cyfrową” oraz „skierować Unię i jej państwa członkowskie na ścieżkę reform prowadzących do sprawiedliwej, zrównoważonej i stabilnej odbudowy”.
„Zbiorowa, sprzyjająca włączeniu społecznemu, szybka i spójna odbudowa wzmocni konkurencyjność, odporność, społeczny wymiar i pozycję Europy na arenie światowej” – czytamy w dokumencie.
„Jednym z zasadniczych elementów odbudowy jest Europejski filar praw socjalnych. Jego wdrożenie wzmocni dążenie Unii do cyfrowej, ekologicznej i sprawiedliwej transformacji oraz przyczyni się do osiągnięcia pozytywnej konwergencji społecznej i gospodarczej oraz do stawienia czoła wyzwaniom demograficznym. Wymiar społeczny, dialog społeczny i czynne zaangażowanie partnerów społecznych były zawsze podstawą wysoce konkurencyjnej społecznej gospodarki rynkowej. Wyrazem naszego zobowiązania na rzecz jedności i solidarności jest również zapewnienie każdemu równych szans i niepozostawianie nikogo bez pomocy” – stanowi Deklaracja.
Przedstawiciele państw zobowiązali się pogłębiać wdrażanie filaru społecznego na szczeblu unijnym i krajowym, z uwzględnieniem kompetencji i zasad pomocniczości oraz proporcjonalności.
Plan działania odnosi się do planu Komisji przedstawionego w dniu 4 marca 2021 r. i zawierającego wskazówki dotyczące wdrażania Europejskiego filaru praw socjalnych, w tym w obszarach zatrudnienia, umiejętności, zdrowia i ochrony socjalnej.
Priorytetem ma być tworzenie I ochrona miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach. W związku z nową transformacją ekologiczną i cyfrową, obywatele będą musieli stale dokształcać się, przekwalifikowywać, uczyć się przez całe życie, by trafiać do nowych sektorów gospodarki.
„Zmiany związane z cyfryzacją, sztuczną inteligencją, telepracą i gospodarką platform będą wymagać poświęcenia szczególnej uwagi wzmocnieniu praw pracowników i poprawie systemów zabezpieczenia społecznego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy” – czytamy.
UE jest „zdeterminowana, by zmniejszać nierówności, bronić sprawiedliwych płac, walczyć z wykluczeniem społecznym i eliminować ubóstwo, przyjmując za cel walkę z ubóstwem dzieci i przeciwdziałanie ryzyku wykluczenia szczególnie wrażliwych grup społecznych, takich jak długotrwale bezrobotni, osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami i osoby bezdomne” – głosi dokument.
Przedstawiciele UE wskazali na potrzebę zwalczania dyskryminacji oraz czynnego działania, by likwidować luki w zatrudnieniu oraz luki płacowe i emerytalne między kobietami a mężczyznami, a także „promować równość i sprawiedliwość dla każdego członka społeczeństwa, zgodnie z podstawowymi zasadami Unii Europejskiej i z 2. zasadą Europejskiego filaru praw socjalnych”.
Szczególnie Bruksela ma zająć się sytuacją młodych ludzi, a także proponuje „alternatywny zestaw wskaźników do pomiaru postępu gospodarczego, społecznego i ekologicznego, który to zestaw ma uzupełnić PKB jako probierz dobrobytu do celów trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu”. Innymi słowy nie będzie liczył się faktyczny dobrobyt, oparty o rzeczywisty wzrost PKB, ale np. to, jak rozumieją jakość życia młodzi ludzie.
Co istotne, Deklaracja z Porto nawiązuje do wcześniejszych Deklaracji i Europejskiego planu praw socjalnych, w którym kładzie się nacisk na pogłębianie unii gospodarczej i walutowej.
Filar jest pomyślany przede wszystkim dla strefy euro, ale skierowany do wszystkich państw członkowskich.
Prawa socjalne obejmują: edukację, szkolenia i uczenie się przez całe życie, równość płci, równość szans (zakaz dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub przekonania, niepełnosprawności, wiek lub „orientację seksualną”), aktywne wsparcie zatrudnienia, bezpieczne i elastyczne zatrudnianie itp.
Źródła: eureporter.co, wbj.pl, ec.europa.eu
AS