17 stycznia 2017

UE ostrzega Słowenię przed zmianą prawa o cudzoziemcach. Poszło o uszczelnienie granic

(fot.REUTERS/Leonhard Foeger)

Rada Europy wezwała parlamentarzystów słoweńskich do odrzucenia rządowego projektu ustawy o obcokrajowcach, która przewiduje „uszczelnienie granic”. Zdaniem RE zaproponowane w tym miesiącu zmiany „są sprzeczne z prawem międzynarodowym i naruszają prawa człowieka”.

 

Jednocześnie w piśmie skierowanym do przewodniczącego parlamentu Milana Brgleza, Komisarz Praw Człowieka Nils Muižnieks napisał, że zmiany, które „są sprzeczne z prawem międzynarodowym i naruszają prawa człowieka” powinny zostać odrzucone.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projekt ustawy, który ma być debatowany w parlamencie w przyszłym tygodniu, przewiduje uszczelnienie granic, odmowę wjazdu na terytorium Słowenii nielegalnym imigrantom i przetrzymywanie ich przez okres do sześciu miesięcy, a w razie konieczności – ze względów bezpieczeństwa – okres ten może być przedłużony o kolejne pół roku w specjalnych ośrodkach. Straż graniczna i policja będą mogły zatrzymać podejrzanych imigrantów i ich odesłać do ośrodków zlokalizowanych na granicy. Rząd przewiduje także utworzenie specjalnego Biura ds. Migracji, które będzie koordynowało politykę imigracyjną.

 

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland zaapelował do premiera Słowenii, by zrezygnować z nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, która zasadniczo zmieni warunki wjazdu do kraju i zasady ubiegania się o azyl.

 

Organizacja „Amnesty International” napisała w swoim oświadczeniu, że „słoweński parlament musi odrzucić poprawki do ustawy o cudzoziemcach, które odmawiają uchodźcom i azylantom ochrony, do której  są uprawnieni na mocy prawa międzynarodowego i unijnego”.

 

– Wyłapywanie ludzi uciekających w obawie o swoje życie i mających prawo do ubiegania się o azyl, a następnie odsyłanie ich na granicę stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i unijnego – powiedział Gauri van Gulik z Amnesty International. Podobne prawo zamierza wprowadzić rząd chorwacki.

 

By ustawa mogła wejść w życie konieczna jest zgoda dwóch trzecich posłów. Rząd Słowenii zatwierdził zmiany w ustawie o cudzoziemcach w czwartek 5 stycznia. Muižnieks napisał wówczas, że państwo słoweńskie powinno zapewnić imigrantom azyl na ich terytorium albo umożliwić na granicy dostęp do procedury, która zezwoli na przejazd przez ich kraj. Z drugiej strony Muižnieks z zadowoleniem przyjął poprawkę przewidującą utworzenie specjalnego Biura ds. Migracji na Słowenii, które będzie koordynowało politykę migracyjną.

 

Premier Słowenii Miro Cerar mówił 16 stycznia, że jego rząd chce uniknąć sytuacji z lat 2015-2016. W ciągu sześciu miesięcy od października 2015 do marca 2016 roku, gdy inne kraje zamknęły granice, przez terytorium Słowenii przewinęło się ponad pól miliona imigrantów udających się do Europy Zachodniej.

 

Komisja Europejska również ostrzegła posłów przed wprowadzeniem nowego prawa, które – jej zdaniem – będzie nielegalne.

 

Źródło: reuters.com., neweurope.eu

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram