3 lutego 2015

Unia Europejska powoła specjalny zespół do zwalczania rosyjskiej propagandy. Zdaniem wielu ekspertów rosyjskie media kontrolowane przez państwo jeszcze nigdy nie były tak zmobilizowane, by szerzyć dezinformację. Unijny zespól komunikacyjny – poza zwalczaniem rosyjskiej propagandy – ma oferować „obiektywne informacje” na temat różnych procesów i wydarzeń na świecie, zwłaszcza zaś na Ukrainie, w Rosji i państwach Europy Wschodniej – poinformowała sekretarz łotewskiej komisji spraw zagranicznych Zanda Kalnina-Lukasevica.


Za powołaniem odpowiedniego zespołu ekspertów opowiedzieli się eurodeputowani, jak i ministrowie krajów Europy Wschodniej. W piśmie skierowanym w zeszłym tygodniu do szefa spraw zagranicznych UE Frederici Mogherini, łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs przynaglał do powołania grupy komunikacyjnej, przeciwdziałającej rosyjskiej propagandzie.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem ministra, specjalny zespół komunikacyjny powinien składać się z ekspertów Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych i Europejskiej Komisji Komunikacji. Komisja Europejska miałaby wyznaczyć media, które skoncentrowałyby się na dostarczaniu informacji zespołu komunikacyjnego na terenie Europy Wschodniej.  

Georgi Gotev, bułgarski dziennikarz, który związał się z portalem EurActiv.com, specjalizującym się w dostarczaniu informacji unijnych w 12 językach, zauważa, że Władimir Putin chce się zemścić za upadek Związku Sowieckiego i bloku komunistycznego. Ma swoje geopolityczne projekty, którymi są Unia Euroazjatycka, Unia Celna i koncepcja Noworosji (Nowej Rosji). Jego zdaniem, unijni politycy nie do końca orientują się w celach tych projektów.

Podkreśla, że media kontrolowane przez państwo rosyjskie są zmobilizowane jak w czasie wojny do szerzenia dezinformacji, której celem nie są jedynie Rosjanie,  czy mniejszości rosyjskie w krajach sąsiednich, ale także opinia publiczna w UE. Moskwa sieje propagandę m.in. za pośrednictwem stacji RT, która staje się coraz bardziej popularna na Zachodzie.

Kremlowi udaje się manipulować opinią w sprawie gazu łupkowego i sankcji wobec Rosji. Na przykład w Rumunii i Bułgarii udało się zmobilizować opinię publiczną przeciwko projektom eksploatacji gazu łupkowego. Rosjanom udało się także przekonać Węgrów, Bułgarów, Serbów, Włochów oraz Austriaków do projektu budowy gazociągu South Stream. Kreml pozyskał sympatię władz Włoch, Słowacji, Węgier, Austrii, Cypru i Grecji, sprzeciwiających się nałożeniu kolejnych sankcji wobec Moskwy itp.

Bułgarski dziennikarz podkreśla, że dzisiaj trudno o obiektywne informacje nawet na Zachodzie, gdzie struktura własności mediów jest niejasna i drastycznie obniżyły się standardy dziennikarskie.

 

Źródło: en.delfi.lt, worldaffairsjournall.org., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram