W dążeniu do zeroemisyjności UE przekroczyła granicę bezpieczną dla gospodarki – ocenia prezes Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii Henryk Kaliś. Dodał, że odstąpienie USA od porozumienia paryskiego, to sygnał by zweryfikować tę politykę nie wycofując się z dbałości o środowisko.
Kaliś zwrócił uwagę, że Europa potrzebuje paliw szczególnie wtedy, kiedy pojawia się zjawisko dunkelflaute, czyli długie okresy kiedy energii z OZE nie ma. Według eksperta oznacza to konieczność utrzymywania dwóch równoległych systemów energetycznych: opartego o OZE i o paliwa konwencjonalne takie jak węgiel, gaz, a w przyszłości energetyka jądrowa.
W jego opinii same źródła OZE nie zapewnią konkurencyjności europejskiemu przemysłowi. „Na przestrzeni ostatnich 15 lat w Europie zapanowała stagnacja. UE nie powiększyła swojego PKB w stosunku do bardzo dynamicznie rozwijających się Chin, Stanów Zjednoczonych, czy Indii. Utraciliśmy pozycję, którą mieliśmy kiedyś” – ocenił ekspert. „Chińczycy przebili nas w zasadzie w każdej dziedzinie i teraz musimy się zastanawiać, jak się przed ich ekspansją bronić” – zauważył.
Wesprzyj nas już teraz!
Ekspert wskazuje, że Trump zamierza bronić amerykańskiego rynku bardzo wysokimi cłami, bo nikt nie jest w stanie konkurować pod względem kosztów produkcji z Chińczykami. To powinna być jasna wskazówka w jakim kierunku Europa powinna iść.
Kaliś zastrzegł, że nie chodzi o to, by się wycofywać się z dbałości o środowisko naturalne i z ograniczania emisji zanieczyszczeń, ale by ideologia nie przesłaniała realnych skutków gospodarczych. „W UE przekroczyliśmy pewną granicę, która była dla europejskiej gospodarki bezpieczna i ideologia zdominowała zdrowy rozsądek” – uważa ekspert. „Będziemy musieli mocno zastanowić się w jakich obszarach zweryfikować tę politykę” – dodał.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty związane z przesyłem, wytwarzaniem, obrotem i odbiorem energii elektrycznej oraz cieplnej m.in. takie jak Orlen, KGHM, Grupa Azoty, PKP, Synthos, Qemetica.
PAP / oprac. PR