19 października 2023

Uganda pod międzynarodową presją z powodu radykalnej obrony tożsamości rodziny

(Prezydent Ugandy Yoweri Museveni. Fot. WANA NEWS AGENCY / Reuters / Forum)

W ramach presji wywieranej na kraje afrykańskie, które utrzymują prawodawstwo zwalczające propagandę i praktyki homoseksualne, Bank Światowy potwierdził w ostatnich dniach zawieszenie pożyczek dla Ugandy.

 

Państwo ze stolicą w Kampali przyjęło niedawno ustawę zaostrzającą kary za akty i molestowanie homoseksualne oraz promowanie życia w związkach jednopłciowych. Te praktyki zabronione są i penalizowane w ponad połowie państw Czarnego Lądu. „Nawet w krajach, w których takie zachowania nie są ścigane, wielu Afrykanów czuje niepewność w stosunku do osób LGBT i wyraża to. Niepewność przeradza się w niepokój i nietolerancję jako reakcję na zwiększającą się obecność społeczności LGBT oraz jej rosnące żądania, w szczególności prawo do zawarcia małżeństwa i adopcji dzieci” – czytamy na łamach portalu La Nuova Bussola Quotidiana.

Wesprzyj nas już teraz!

W odpowiedzi na społeczne oczekiwania niektóre parlamenty wprowadziły przepisy ograniczające jawną aktywność homoseksualistów oraz ich organizacji. W odpowiedzi lobby LGBT wywiera presję na organizacje międzynarodowe i państwa kierujące pomoc do krajów afrykańskich dostrzegających zagrożenie w promowaniu wynaturzonego stylu życia.

Szczególną reakcję wywołało uchwalenie przez prawodawców Ugandy ustawy zaostrzającej kary za praktykowanie homoseksualizmu, w tym wprowadzającej karę śmierci w przypadkach wykorzystywania seksualnego nieletnich, osób niepełnosprawnych i bezbronnych oraz gdy sprawca zarazi ofiarę przemocy na tle seksualnym trwałą chorobą w rodzaju AIDS.

Nowe prawo przewiduje również wyroki dożywotniego więzienia za praktyki homoseksualne, 20 lat odsiadki za promowanie życia w związkach jednopłciowych oraz surowe restrykcje dla firm czy instytucji – nie wyłączając mediów i organizacji pozarządowych – które z rozmysłem wspierają działalność lobby LGBT.

W odpowiedzi Banku Światowy 8 sierpnia ogłosił, że zamierza wstrzymać udzielanie nowych pożyczek dla Ugandy z powodu „naruszania podstawowych wartości” głoszonych przez BŚ.

Przedstawiciel Kampali przy ONZ Adonia Ayebare, określiła tę decyzję jako „wyjątkowo drakońską”. Zadeklarowała również, że nadszedł czas dokonania przeglądu metod pracy Banku Światowego i decyzji podejmowanych przez jego Radę. Prezydent afrykańskiego kraju Yoweri Museveni oświadczył, że nie zamierza ulegać naciskom ze strony zagranicznych instytucji.

To niefortunne, że Bank Światowy i inne podmioty ośmielają się zmuszać nas do porzucenia naszej wiary, naszej kultury, naszych zasad i suwerenności za pomocą pieniędzy. W ten sposób poniżają wszystkich Afrykanów – powiedziała głowa państwa. – Kraje zachodnie powinny przestać marnować czas ludzkości, próbując narzucać swoje praktyki innym narodom – dodał prezydent na posiedzeniu parlamentu.

Postawa władz skłoniła lobby LGBT do jeszcze większej ofensywy. W kolejnych miesiącach aktywiści alarmowali o nasileniu się przypadków naruszania praw człowieka. Pod koniec września donosili o ​​rzekomym odnotowaniu ponad 300 zdarzeń molestowania, przemocy i tortur wobec homoseksualistów oraz o znacznym wzroście liczby przypadków chorób psychicznych i samobójstw w tym gronie.

Kampania nie przeszła bez echa. W poniedziałek Bank Światowy potwierdził zawieszenie pożyczek do czasu, gdy rząd Ugandy udzieli konkretnych zapewnień, że tak zwane osoby LGBT nie będą doświadczać dyskryminacji, a pracownikom agencji zagranicznych czy też międzynarodowych nie grozi aresztowanie za udział w inicjatywach politycznych.

„Decyzję Banku Światowego uznano za niesprawiedliwą i hipokryzję. Nie bez powodu rząd zarzuca instytucji kredytowej przyjęcie podwójnych standardów, gdyż w dalszym ciągu udziela ona pożyczek krajom Bliskiego Wschodu i Azji, gdzie obowiązują przepisy dotyczące osób LGBT podobne do ugandyjskich lub nawet bardziej rygorystyczne” – pisze portal lanuovabq.it.

Z kolei prezydent Museveni oświadczył, że jeśli jego kraj będzie potrzebować pieniędzy, zdobędzie je z innych źródeł. Nowe dochody ma zapewnić Ugandzie począwszy od 2025 roku produkcja ropy naftowej. – Z pożyczkami czy bez, Uganda będzie się rozwijać – stwierdził. Władze mają jednak dokonać przeglądu budżetu i ocenić wpływ utraty zewnętrznego finansowania na kondycję kraju.

 

Źródło: LaNuovaBQ.it

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram