10 lutego 2022

Ujawniono zapisy doktryny wojennej Białorusi i Rosji. Dotąd były tajne

(Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

Kreml może rozmieścić broń jądrową na Białorusi. Tak jest napisane w opublikowanej właśnie „Doktrynie wojennej Białorusi i Rosji”. Dotąd była ona tajna. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka podpisali doktrynę w listopadzie 2021 roku wraz paktem integracyjnym.

Zapisy doktryny wojennej opublikowano m.in. w rosyjskim opozycyjnym portalu kasparov.ru oraz na rosyjskiej gazecie Kommersant. Doktryna jest zapisana na 19 stronach. Jak zauważa portal, jest w niej wiele czynników, które „negatywnie wpływają na bezpieczeństwo państw”. Chodzi tu o bezpieczeństwo suwerenności Białorusi oraz „organizacji międzynarodowych i państw Zachodu”. Doktryna zakłada użycie siły w konfliktach zbrojnych, połączone z walką polityczną, finansową, ekonomiczną, informacyjną i innymi formami walki. 

W osobnym rozdziale dokumentu opisano „główne zewnętrzne zagrożenia militarne” dla państw sojuszniczych Państwa Związkowego. Jak zauważa rosyjska gazeta Kommersant, dużo wymienionych tu zagrożeń, zostało również przedstawionych przez Rosję dowództwu NATO jako uzasadnienie wysuniętych żądań m.in. wycofanie wojsk amerykańskich z Polski.

Wesprzyj nas już teraz!

W doktrynie wojennej zapisano jakie działania Rosja i Białoruś mogą podjąć w razie gdy uznają, że są zagrożone. „Państwa zamierzają wspólnie rozpoznawać i oceniać zagrożenia militarne, realizować wspólną politykę wojskową i budowę Regionalnego Zgrupowania Wojsk (RZW), wspólnie wykorzystywać infrastrukturę wojskową i transportową w interesie RZW, przeprowadzać skoordynowane szkolenia mobilizacyjne gospodarek… organizować ludność w zakresie obrony terytorialnej i cywilnej”- napisano w doktrynie.

Jednym z najważniejszych zapisów wspólnej doktryny wojennej Rosji i Białorusi jest akapit dotyczący użycia broni jądrowej. „Rosyjska broń jądrowa pozostanie ważnym czynnikiem w zapobieganiu konfliktów nuklearnych i militarnych z udziałem broni konwencjonalnej” – zapisano w doktrynie. Powołując się na ten zapis Rosja, jeśli uzna bezpieczeństwo Państwa Związkowego za  zagrożone, może umieścić broń jądrową na terenie Białorusi. Wcześniej Aleksander Łukaszenka przyznał się do obecności rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych na terytorium Białorusi. Pod koniec 2021 roku szef reżimu białoruskiego nie wykluczył możliwości pojawienia się w swoim kraju broni jądrowej.  

W listopadzie 2021 roku Aleksander Łukaszenka podpisał dekret „O głównych kierunkach realizacji postanowień Traktatu o Utworzeniu Państwa Związkowego na lata 2021 -2023”. Dokument ten zatwierdza wszystkie, ustalone wcześniej z Rosją, kierunki ścisłej integracji obu państw. Wcześniej dekret ten parafował Władimir Putin. Podpisany dokument to 28 głównych programów integracji Rosji z Białorusią. Wraz z przyjęciem dekretu głębszej integracji, przywódcy Rosji i Białorusi zatwierdzili też wspólną doktrynę wojenną. „Przyjęcie nowej doktryny wojennej jest związane ze zmianą wojenno-politycznej sytuacji w regionie, pojawieniem się nowych wyzwań i zagrożeń dla Białorusi i Rosji, bezprecedensowymi naciskami zewnętrznymi na te kraje” – zaraz po podpisaniu doktryny powiedział Dmitrij Mieziencew, sekretarz Państwa Związkowego. Najwyraźniej przyjęcie tej doktryny było częścią planu Moskwy, który obecnie jest kontynuowany. 

Źródła – kresy24.pl, defence24.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram