Dzisiaj

Ukraina coraz bliżej członkostwa w Unii? KE zadowolona z rozmów akcesyjnych

(fot. Lukasz Dejnarowicz / Forum)

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że jest zadowolona z przebiegu negocjacji członkowskich z Ukrainą i że z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie z tym krajem oficjalnego etapu rozmów. Procedury mają ruszyć już w przyszłym roku.

Prezentując w środę w Brukseli swój coroczny raport dotyczący rozszerzenia UE, Komisja Europejska przyznała, że chwali sobie przebieg rozmów akcesyjnych z Ukrainą.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE 28 lutego 2022 r., czyli cztery dni po inwazji Rosji. Komisja Europejska wydała w listopadzie 2023 r. pozytywną opinię na ten temat, a państwa członkowskie miesiąc później podjęły decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Kijowem.

Wesprzyj nas już teraz!

Dyskusje o przystąpieniu wschodniego sąsiada Polski do UE, jak przyznał stojący na czele unijnej dyplomacji Joseph Borrell, zostały przyśpieszone za względu na konflikt militarny Kijowa z Rosją. – Wojna nie była przeszkodą dla rozpoczęcia rozmów o członkostwie Ukrainy. Przeciwnie, dlatego, że kraj padł ofiarą wojny, ten proces został przeprowadzony błyskawicznie – tłumaczył polityk. Jak obiecywał, akces do unijnych struktur będzie pewną gwarancją bezpieczeństwa dla Kijowa. – Członkostwo w Unii europejskiej jest najwyższą gwarancją bezpieczeństwa, jaką Wspólnota może zapewnić Ukrainie – zapewniał.

25 czerwca tego roku odbyły się pierwsze negocjacje międzyrządowe, formalnie otwierające negocjacje między UE a Ukrainą oraz – w tym samym czasie – Mołdawią. Komisja rozpoczęła dwustronne spotkania przeglądowe, które wciąż się toczą, a Ukraina rozpoczęła wdrażanie reform, umożliwiających jej członkostwo w Unii.

We wtorek 29 października KE ogłosiła, że jest zadowolona z przebiegu procesu oraz, że z niecierpliwością czeka na otwarcie oficjalnych rozdziałów negocjacyjnych z tym krajem, co powinno nastąpić już w 2025 r.

W swoim raporcie KE podkreśliła też, że „otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą było wyrazem uznania dla determinacji tego kraju w kontynuowaniu reform na ścieżce akcesji do UE”. Jak dodała instytucja, mimo kontynuacji rosyjskiej agresji, Ukraina wykazała się niezwykłą odpornością i zaangażowaniem na drodze do Wspólnoty.

Wielu komentatorów widzi w przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej bardzo poważne zagrożenie dla interesów Polski. O potencjalnych stratach naszego kraju w takim wypadku mówił m.in. na antenie PCh24.tv dr Jakub Wozinski.

(PAP)/oprac. FA

pap logo

UKRAINA W UNII EUROPEJSKIEJ. ILE STRACI POLSKA?

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 296 350 zł cel: 300 000 zł
99%
wybierz kwotę:
Wspieram