29 kwietnia 2024

Ukraina oficjalnie zawiesza część praw człowieka wynikających z europejskiej konwencji

(fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO / PAP)

Władze Ukrainy powiadomiły sekretariat Rady Europy w Strasburgu, że w związku z obowiązującym w kraju stanem wojennym wstrzymują wykonywanie części zobowiązań wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka, m.in. dotyczących wolności słowa – przekazał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda.

W dokumencie z 4 kwietnia br. rząd w Kijowie powiadomił, że z powodu rosyjskiej agresji nie będzie w stanie wypełniać również zapisów konwencji, które gwarantują obywatelom prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolność zgromadzeń i zrzeszania się, swobodne przemieszczanie się, ochronę własności prywatnej, prawo do oświaty i uczestnictwo w wolnych wyborach – powiadomił serwis.

Jak przekazał niezależny rosyjski serwis Meduza, zgłoszone przez stronę ukraińską zastrzeżenia dotyczą też wykonywania zobowiązań Rady Europy dotyczących zagwarantowania obywatelom poufności korespondencji, w tym rozmów telefonicznych oraz prawa do gromadzenia, przechowywania i rozpowszechniania informacji.

Wesprzyj nas już teraz!

Ukrainska Prawda przypomniała, że władze w Kijowie już dwukrotnie – w 2015 i 2022 roku – poinformowały Radę Europy, że nie będą w stanie realizować części swoich obowiązków wynikających z Europejskiej konwencji praw człowieka. W obu przypadkach przyczyną była wojna z Rosją – najpierw wywołana przez Kreml rebelia w Donbasie, a następnie rosyjska inwazja na pełną skalę.

W dokumencie z 4 kwietnia br. przywrócono obowiązywanie na Ukrainie części zapisów Konwencji, które pozostawały zawieszone od 2022 roku. Mowa m.in. o zakazie dyskryminacji, prawie do działalności politycznej cudzoziemców, prawie do odszkodowania, wolności sumienia i niektórych aspektach dotyczących pracy przymusowej – zauważyły ukraińskie media.

Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, znana jako Europejska konwencja praw człowieka, weszła w życie w 1953 roku. Dokument został ratyfikowany przez wszystkie 46 państw członkowskich Rady Europy. Polska związała się tym porozumieniem w 1993 roku.

Źródło: PAP

pap logo

Szef sztabu Wojska Polskiego: armia zawodowa i aktywna rezerwa liczyć będą 450 tysięcy żołnierzy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram