4 września 2015

Ukraina zatwierdziła nową doktrynę wojenną. Jasno wskazany „przeciwnik militarny”

(Krystian Maj/FORUM )

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy zatwierdziła w środę nową doktrynę wojenną, która wprost uznaje Rosję za „przeciwnika militarnego”. Decyzja o zmianie doktryny zapadła w sytuacji wielkiego napięcia politycznego.


Prezydent Poroszenko chce wymusić na parlamencie wprowadzenie zmian konstytucyjnych, przyznających szerokie uprawnienia regionom, w tym także tym, okupowanym przez rosyjskich rebeliantów. Przeciwnicy projektu decentralizacyjnego mówią wprost: to kapitulacja wobec Moskwy.

Wesprzyj nas już teraz!

W poniedziałek, tuż po wstępnym przyjęciu przez deputowanych projektu Poroszenki (pierwsze czytanie), na ulicach Kijowa wybuchły gwałtowne protesty. Zginęło trzech gwardzistów.

Koalicja rządowa chce, by do końca roku posłowie zaakceptowali projekt nowelizacji konstytucji, przyznający szczególny status samorządom. Projekt zmiany ustawy zasadniczej musi poprzeć dwie trzecie deputowanych. Prezydent przekonuje, że przyjęcie ustawy, to warunek utrzymania międzynarodowej koalicji proukraińskiej.

Jest to konsekwentny krok w stronę pokoju – mówił Poroszenko. – W Moskwie, oczywiście, panuje podenerwowanie, bo nie dostała tego, czego chciała. Przypomnijmy sobie, jakie postulaty wysuwano wobec nas w ubiegłym roku. Oni chcieli nie tylko federalizacji, lecz konfederacji, w której dziesięć ukraińskich obwodów byłoby związanych z Rosją bardziej, niż z innymi obwodami na Ukrainie. Marzyli, że rebelianci będą wpływali na politykę zagraniczną i uzyskają prawo weta dla wejścia Ukrainy do UE i NATO. Zamiast tego uzyskali jedynie skromne zdanie o szczególnym statusie samorządów – wyjaśniał  ukraiński prezydent. 

By rozładować sytuację wśród parlamentarzystów Rada Bezpieczeństwa Narodowego przyjęła nową doktrynę wojenną. Uznanie w niej Rosji za „przeciwnika militarnego” i wzmocnienie działań na rzecz pełnego członkostwa Ukrainy w NATO, ma uspokoić deputowanych.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Poroszenko stwierdził, że doktryna „nie tylko oficjalnie ustanawia Federację Rosyjską jako przeciwnika wojskowego Ukrainy, ale nakazuje także przeniesienie jednostek wojskowych i stworzenie niezbędnej infrastruktury wojskowej w regionach wschodnich oraz południowych.”

Nowy dokument dotyczący bezpieczeństwa narodowego podkreśla potrzebę „poprawy umiejętności zawodowych żołnierzy” i ostrzega o „dużym prawdopodobieństwie” zagranicznego zaangażowania wojskowego w konflikt wewnętrzny.

Rada poparła również propozycję gabinetu Poroszenki i służb bezpieczeństwa, aby rozszerzyć listę sankcji gospodarczych nałożonych na rosyjskie „podmioty prawne oraz osoby fizyczne”.

Rosja została oskarżona o prowadzenie „wojny hybrydowej” przeciwko Ukrainie, polegającej na łączeniu tradycyjnych działań militarnych z działaniami niekonwencjonalnymi tj. terroryzmem, atakami cybernetycznymi i dezinformacją.

Poroszenko zauważył, że „wspólnym wątkiem” dokumentu Rady jest integracja euroatlantycka. Wyjaśnił, że ukraińskie siły mają czas do 2020 roku, aby osiągnąć kompatybilność z siłami zbrojnymi państw członkowskich NATO, by móc starać się o pełne członkostwo w sojuszu.

Wg Poroszenki, w działania militarne na terenie Ukrainy zaangażowanych jest ponad 200 tys. rosyjskich żołnierzy. W czerwcu prezydent wprowadził zmiany do ustawodawstwa krajowego, umożliwiające obcym wojskom stacjonowanie na Ukrainie i rozmieszczenie broni jądrowej.

 

Źródło: yahoo.com., rt.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram