Poparcie dla niepodległości na Ukrainie spadło przez 20 lat o 30 proc. We wschodniej części tego kraju silne są też sentymenty wobec ZSRR.
W referendum przeprowadzonym po rozpadzie Związku Radzieckiego, 1 grudnia 1991 roku, ponad 90 proc. Ukraińców opowiedziało się za niepodległością. Po ponad 20 latach od tamtego czasu poparcie dla niepodległej Ukrainy spadło wśród jej obywateli aż o 30 proc. Najniższe poparcie dla niepodległości wśród Ukraińców było w 2011 roku i wynosiło 47 proc.
Wesprzyj nas już teraz!
Im bliżej granicy Ukrainy z Rosją, tym większa nostalgia za Związkiem Radzieckim, gdzie na ulicach miast stoją pomniki przywódców bolszewickich, a nazwy ulic upamiętniają komunistyczne czasy. W 2011 r. w badaniach kijowskiego Instytutu Socjologii ponad 47 proc. Ukraińców wyznało, że żałują rozpadu ZSRR. W 1994 r. odsetek takich osób sięgał zaledwie 17 proc.
Jeśli chodzi o przyszłość kraju to Ukraińcy również są podzieleni. Mieszkańcy wschodnich terenów Ukrainy opowiadają się za zbliżeniem do Rosji, a zachodnich za NATO i UE.
Źródło: rp.pl
ged