Z opublikowanego właśnie raportu Centrum Analizi Badań Unii Metropolii Polskich (UMP) wynika, że w Polsce mieszka obecnie prawie 3,2 mln obywateli Ukrainy, w tym 2,2 mln w dużych miastach. Na dziś jedna trzecia mieszkańców Rzeszowa to Ukraińcy. Z kolei w Katowicach Ukraińcy stanowią już 25 procent mieszkańców.
Jeszcze dwa miesiące temu w Polsce było około 1,5 mln Ukraińców. Lawinowy napływ ukraińskich uchodźców do Polski wywołała wojna. Co ciekawe obecność kilku milionów Ukraińców w Polsce spowodowała, że obecnie na terenie Rzeczypospolitej mieszka obecnie 41,45 miliona osób. Nigdy do tej pory liczba mieszkańców naszego kraju nie przekroczyła 40 milionów. Zmieniła się struktura demograficzna ludności ukraińskiej przebywającej w Polsce. Przed wojną byli to głównie mężczyźni, którzy pracowali zarobkowo. Obecnie większość stanowią kobiety i dzieci. Wielu Ukraińców wróciło do kraju, aby walczyć z Rosjanami.
Fala uchodźców z Ukrainy spowodowała skokowy wzrost populacji największych polskich miast, np. populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., Gdańska o 34 proc., a Warszawy – o 15 proc. Już 25 procent mieszkańców Katowic to Ukraińcy. W Katowicach mieszka 96 tysięcy Ukraińców. Według danych UMP w Warszawie mieszka obecnie 266,9 tys. Ukraińców, we Wrocławiu 187,3 tys., w Krakowie 177,6 tys., w Gdański 157,6 tys., w Rzeszowie 104,8 tys., w Łodzi 85,7 tys., w Poznaniu 84,6 tys., w Lublinie 68,4 tys., w Szczecinie 59,6 tys., w Bydgoszczy 43,4 tys. a w Białymstoku 36,6 tys.
Wesprzyj nas już teraz!
Spośród obszarów metropolitalnych, najwięcej Ukraińców mieszka w obszarze warszawskim – 469,6 tys., w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii 303 tys., w obszarze wrocławskim 302,5 tys., oraz w obszarze krakowskim – 230 tys. Wskutek migracji Ukraińcy stanowią już jedną trzecią społeczności Rzeszowa. Dokument sporządzony przez Unię Metropolii Polskich, przedstawia dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazuje miejsce ich pobytu.
Raport Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich pt. „Miejska gościnność…” to pierwszy taki dokument opracowany w Polsce przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i miejsca ich przebywania. Dane dotyczą okresu między 1 lutego a 1 kwietnia. Obecnie więc liczby dotyczące obecności Ukraińców w naszym kraju poszły w górę. – Potrzebujemy tych informacji, by budować przemyślaną politykę integracyjną państwa. Chcę, by nasz raport stał się pierwszym krokiem do tworzenia, tak dziś potrzebnych, rozwiązań systemowych – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezes UMP. Szczególnie potrzebne są środki, aby utrzymać tak dużą liczbę ukraińskich uchodźców, a UE do tej pory nie wypracowała nawet żadnego funduszu dla tych uchodźców wojennych.
Źródło: PAP
AB