8 maja 2024

Ukraińcy utrzymają dotychczasowe przywileje i otrzymają nowe? Sejm skierował projekt tzw. ustawy pomocowej do prac w komisji

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. Image by wal_172619 from Pixabay)

Sejm skierował w środę projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Za wnioskiem Konfederacji o odrzucenie projektu głosowało 22 posłów, 401 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Tym samym projekt został skierowany do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Posłowie przegłosowali też wniosek Marszałka Sejmu o wyznaczenie terminu sprawozdania komisji umożliwiającego rozpatrzenie go na bieżącym posiedzeniu Izby.

Wesprzyj nas już teraz!

Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk mówił w środę w Sejmie, że jedną z podstawowych zmian, które wprowadzi nowelizacja, jest możliwość zmiany obecnego statusu pobytu z ochrony tymczasowej na pobyt tymczasowy. Dodał, że będzie on przyznawany na trzy lata.

Zmiana będzie możliwa po spełnieniu kilku warunków, m.in. posiadania od co najmniej 365 dni aktywnego numeru PESEL UKR. Duszczyk zwrócił uwagę, że wystąpienie o zmianę statusu będzie możliwe, jeśli obywatel Ukrainy będzie miał ważny dokument podróży.

Zmiana statusu pobytowego nie będzie jednak koniecznością, a osoby, które o nią nie wystąpią, nadal będą mogły posługiwać się statusem ochrony tymczasowej.

Kolejne zmiany to wprowadzenie przepisów umożliwiających wprowadzenie obowiązku szkolnego od 1 września tego roku.

Duszczyk przedstawił ponadto dane, z których wynika, że PESEL UKR ma w Polsce 953 tys. osób, z czego ok. 355 tys. to dzieci, z czego 290 tys. to dzieci w wieku szkolnym. Dodał, że w ostatnich dwóch miesiącach liczba ta spadła o ok. 30 tys. Zaznaczył, że osoby z PESEL UKR to osoby niepodlegające mobilizacji na Ukrainie.

Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zakłada m.in. przedłużenie legalności pobytu Ukraińcom, którym nadano numer Pesel UKR – do 30 września 2025 r., a także powiązanie od przyszłego roku wypłat m.in. 800 plus z obowiązkiem szkolnym dla ukraińskich dzieci.

Przedłuża też dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania.

W nowelizacji wskazano też maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego. Rozwiązanie dotyczyć będzie uczniów, którzy udział w zajęciach rozpoczęli w latach 2022-2023 i 2023/2024.

W projekcie zapisano wprowadzenie nowych zasad potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy ubiegającego się o nadanie numeru PESEL. Jedynym sposobem potwierdzenia tożsamości ma być okazanie ważnego dokumentu podróży.

Projektowana regulacja zakłada ponadto, że od 1 lipca br. finansowanie wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy, będących w szczególnie trudnej sytuacji, będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z właściwym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody. Zmienią się także zasady partycypacji w kosztach pobytu i wyżywienia w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania tak, aby pobieranie należnych dopłat było bardziej efektywne niż obecnie.

Projekt zakłada też wygaszenie świadczeń związanych z rekompensatą kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, ponoszonych przez właścicieli lokali prywatnych. Od 1 lipca ma nastąpić też wygaszenie wsparcia dotyczącego finansowania wykonywania fotografii i jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 zł.

Projekt nowelizacji ustawy powstał we współpracy m.in. z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwem Zdrowia i z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, miałaby wejść w życie 1 lipca br.

 

źródło: PAP / Oprac. TG

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram