1 września do polskich szkół zostanie dodatkowo przyjętych ok. 60 tys. ukraińskich uczniów – wynika z szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej. „To efekt uzależnienia wypłat świadczeń wychowawczych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy od realizacji przez nie obowiązku szkolnego w polskim systemie oświaty”, zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.
„Ostatnia nowelizacja specustawy ukraińskiej (Dz.U. z 2024 r. poz. 854) przesądza, że od czerwca 2025 r. otrzymają one świadczenia 800+ i 300+, tylko jeśli w nadchodzącym roku szkolnym rozpoczną edukację w Polsce. Rząd uzasadniał zmiany tym, że nie ma możliwości weryfikacji realizacji obowiązku szkolnego w ukraińskim zdalnym systemie”, wyjaśnia „DGP”.
Jak wskazuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, w trakcie trwania unijnej perspektywy finansowej nie da się już objąć wsparciem wszystkich uczniów. W konsultacji z resortem edukacji narodowej ustalono, że pomoc – aby zmiana w systemie była odczuwalna – powinna zostać zapewniona dla co najmniej 24 tys. osób, czyli 40 proc. z szacowanych 60 tys. nowych uczniów.
Wesprzyj nas już teraz!
„Przyjmując to za punkt wyjścia oraz uwzględniając możliwą do wygospodarowania na ten cel kwotę 116 256 626 EUR i objęcie finansowaniem częściowym interwencji krajowej środkami EFS+, zdecydowano się ustalić wskaźnik na poziomie 29 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy (48 proc.)”, tłumaczy rząd koalicji 13 grudnia.
Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”
TG