12 września 2023

Ukraińcy zaczną szanować prawa mniejszości węgierskiej, żeby dostać się do Unii Europejskiej?

(fot. EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / PAP)

Rząd w Kijowie jest gotów zmienić przepisy dotyczące praw mniejszości narodowych, w tym blisko stutysięcznej mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, aby odblokować proces integracji z UE jeszcze w tym roku – napisał we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”.

O stanowisku Kijowa poinformowała cytowana przez „FT” wicepremier Ukrainy ds. integracji z UE i NATO Olha Stefaniszyna. Powiedziała, że rząd jest gotowy wprowadzić dodatkowe poprawki do przepisów dotyczących szkolnictwa średniego w językach mniejszościowych, „o ile zostanie zachowana równowaga z nauczaniem w języku ukraińskim”.

Zmienimy ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych i możemy wprowadzić dodatkowe poprawki, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale najpierw musimy przeprowadzić negocjacje – powiedziała Stefaniszyna.

Wesprzyj nas już teraz!

Rozmowy dwustronne ze stroną węgierską i rumuńską w celu znalezienia porozumienia co do zakresu używania języka ukraińskiego i języków mniejszości narodowych w szkołach średnich mają rozpocząć się jeszcze w tym tygodniu.

Ukraińcy należący do mniejszości etnicznych muszą uczyć się języka ukraińskiego w wystarczającym stopniu, aby mogli kontynuować edukację lub znaleźć pracę poza obszarami mniejszości – zaznaczyła wicepremier Ukrainy.

Kwestia praw mniejszości narodowych stała się największą potencjalną przeszkodą w rozpoczęciu formalnych negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE – zauważa „Financial Times”.

Chodzi przede wszystkim o blisko stutysięczną mniejszość węgierską na ziemiach oderwanych od Węgier i włączonych do państwa ukraińskiego. Rząd w Budapeszcie niejednokrotnie groził blokowaniem procesu integracji Ukrainy z Unią Europejską, jeśli prawa mniejszości węgierskiej nie zostaną przywrócone.

Kwestia praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu została poruszona w trakcie rozmowy prezydent Węgier Katalin Novak z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim pod koniec sierpnia w Kijowie. Jak poinformowała Novak, Zełenski miał zapewnić, że mniejszość węgierska na Ukrainie będzie miała takie same prawa jak mniejszość ukraińska na Węgrzech.

Aktualny spór węgiersko-ukraiński trwa od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na włączonym do Ukrainy Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Źródło: PAP / Marcin Furdyna

pap logo

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 652 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram