2 marca ukraińscy biskupi katoliccy zwrócili się do papieża Franciszka, prosząc o jak najszybsze poświęcenie Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi.
Duchowni zaznaczyli, że odpowiadają na liczne prośby o poświęcenie i dlatego piszą „w tych godzinach niezmierzonego bólu i straszliwej męki dla naszego ludu”.
„Odpowiadając na tę modlitwę, pokornie prosimy Waszą Świątobliwość o publiczne dokonanie aktu konsekracji Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi zgodnie z prośbą Matki Bożej Fatimskiej” – czytamy. „Niech Matka Boża, Królowa Pokoju przyjmie naszą modlitwę: Regina pacis, ora pro nobis” – wskazali.
Wesprzyj nas już teraz!
Ukraińscy hierarchowie proszą ludzi, by prywatnie odmawiali akt poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Oprócz tego odmawia się go po każdej Mszy świętej.
Prośba o poświęcenie następuje w czasie zaostrzenia ciężkich walk o Kijów, Charków i inne kluczowe miasta Ukrainy. Wojna zmusiła do opuszczenia ojczyzny już setki tysięcy osób. Do Polski trafiło prawie pół miliona uciekinierów.
Katolicy obrządku łacińskiego stanowią zaledwie 1 proc. ludności Ukrainy i do czasu wybuchu wojny mieszkali głównie na zachodzie kraju. Około 9 proc. z liczącej 44 miliony ludności to grekokatolicy należący głownie do Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, największego z 23 Kościołów Wschodniokatolickich pozostających w komunii z Rzymem. Zdecydowaną większość stanowią prawosławni.
Portal Catholic News Agency przypomina, że jeszcze przed rewolucją bolszewicką w 1917 roku, która doprowadziła do obalenia caratu i powstania Związku Sowieckiego, Rosja była potocznie określana mianem „domu Maryi”, ze względu na wielość sanktuariów i kościołów poświęconych Matce Bożej.
W roku obalenia caratu i powstania komunistycznego państwa Najświętsza Maryja Panna objawiła się trzem pastuszkom w portugalskiej Fatimie, ujawniając trzy tajemnice.
Druga z nich zapowiadała kolejną wojnę za panowania papieża Piusa XI o ile ludzie nadal będą obrażać Boga, a Rosja nie zostanie poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi.
Siostra Łucja, jedna z trzech wizjonerek fatimskich, napisała w pamiętnikach, że Matka Boża prosiła o „poświęcenie Rosji swojemu Niepokalanemu Sercu i komunię zadośćuczynienia w pierwsze soboty”, by zapobiec drugiej wojnie światowej.
„Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych, na koniec zatriumfuje moje Niepokalane Serce” – wspominała Łucja.
24 lutego w dniu najazdu Rosji na całe terytorium Ukrainy episkopat Ukrainy apelował o modlitwę do Matki Bożej. „Teraz nadszedł czas, aby zjednoczyć się w modlitwie: w naszych rodzinach, z sąsiadami, w naszych wspólnotach modlitewnych i w każdej parafii. Zachęcamy księży, by od dzisiaj, po każdej Mszy św., oprócz śpiewania suplikacji, odmawiać Akt Poświęcenia Ukrainy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej” – wezwała Konferencja Episkopatu.
„Wspólnie odmawiajmy różaniec lub inne modlitwy w intencji pokoju, za władze naszego państwa, za nasze wojsko i wszystkich tych, którzy bronią naszej ojczyzny, za rannych i zabitych, a także pamiętajmy o tych, którzy rozpoczęli wojnę i zostali zaślepieni przez agresję” – wskazali duchowni, prosząc, by chronić się przed nienawiścią i gniewem wobec wrogów.
Źródło: catholicnewsagency.com
AS