Arcybiskup większy kijowsko-halicki zawarł z melchickim arcybiskupem Akki w Izraelu porozumienie w sprawie duszpasterstwa ukraińskich grekokatolików w Ziemi Świętej. 5 kwietnia abp Swiatosław Szewczuk spotkał się z abp. Eliasem Chacourem w Hajfie.
Oba obrządki łączy ta sama bizantyjska liturgia, tyle że melchici sprawują ją po arabsku i częściowo po grecku. Melchicki hierarcha wyraził gotowość udostępnienia Ukraińcom takiej liczby świątyń, jaka będzie im potrzebna. W Ziemi Świętej nie brakuje miejsc kultu, a księży znających ukraiński.
Wesprzyj nas już teraz!
Abp Swiatosław Szewczuk udał się do Izraela, by odwiedzić wiernych swego obrządku. W Galilei przebywa według oficjalnych danych 7 tys. ukraińskich grekokatolików, a nieoficjalnie dwa razy więcej. Liczni są też na południu Izraela. Przyjechali tam głównie w celach zarobkowych. Ukraińskie liturgie greckokatolickie sprawuje się tylko w dwóch miastach: Hajfie i Tel Awiwie-Jafie. Nie znajdując własnych duszpasterzy, grekokatolicy idą nieraz do protestantów, wśród których są też misjonarze znający ukraiński.
Kościół melchicki działa na terenie patriarchatu Antiochii, Aleksandrii i Palestyny. Jego prawosławny hierarcha w 1709 roku uznał zwierzchnictwo papieża. Na skutek prześladowań uniccy patriarchowie zostali zmuszeni do opuszczenia Damaszku. Współcześnie Kościół ten posiada siedem diecezji w Libanie, cztery w Syrii i po jednej w Jordanii, Kanadzie, Izraelu, Meksyku, Australii, USA i w Brazylii.
KAI
mat