22 września 2023

Ukraińska wicepremier o Polsce: pomimo nieporozumień Warszawa popiera europejskie dążenia Kijowa

(Wicepremier Olga Stefaniszyn, fot. Attila Husejnow / Forum)

Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej Olha Stefaniszyna stwierdziła, że Polskę i Ukrainę wciąż wiążą wspólne projektu. Wskazała, że nieporozumienia związane z polityką handlową i przewozem płodów rolnych nie zmieniają nastawienia Polski do kwestii europejskich dążeń Ukrainy.

„Bez względu na ostatni spór handlowy Polska w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie dążenia Ukrainy” – oświadczyła wicepremier Olha Stefaniszyna. Zauważyła, że pomimo nieporozumień handlowych Ukraina nadal realizuje wiele projektów z Polską, a Polska w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy – napisała agencja Interfax-Ukraina, relacjonując wywiad telewizyjny wicepremier.

Stefaniszyna wskazała, że pomiędzy Kijowem i Warszawą już wcześniej dochodziło do dyskusji na tematy handlowe. „Dla nas najważniejsze jest teraz, by ten dialog powrócił do konstruktywnego źródła, a ograniczenia nie były kontynuowane. Komisja Europejska stworzyła specjalną platformę, na której musimy znaleźć rozwiązanie dla wzajemnej kontroli eksportu, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości” – powiedziała.

Wesprzyj nas już teraz!

Komisja Europejska wprowadziła na początku maja zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Nastąpiło to w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września.

Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża mimo braku zgody Unii Europejskiej. Następnie w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.

Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjęły również rządy Węgier i Słowacji.

Po decyzji Warszawy, Bratysławy i Budapesztu w poniedziałek Kijów złożył skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO). W czwartek agencja Reutera podała, że ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża, a władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji.

pap logo

Źródło: PAP/Jarosław Junko

WMa

Co Zełenski myśli o „przyjaźni z Polską”? Ta odpowiedź mówi wiele

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 752 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram