Rosja wznowiła atak na ostatnich ukraińskich obrońców przebywających w gigantycznej hucie stali Azowstal w Mariupolu. Ukraińskie służby podają, że stało się to pomimo zapewnień Moskwy, że zakłady Azowstal nie będą bombardowane. Rosjanie zaatakowali również Odessę.
Jak podaje portal Reuter.com, powołujący się na stanowisko ukraińskich służb państwowych, rosyjskie siły ponownie uderzyły w kompleks hutniczy Azowstal i próbowały go szturmować. O rosyjskich działaniach mówił doradca prezydenta Ołeksij Arestowycz dodając, że „wróg próbuje zdusić ostateczny opór obrońców Mariupola”. Reuters wskazuje, że Rosja stara się zdobyć miasto uważane za kluczowe dla prób połączenia wschodniego Donbasu z Krymem.
Z kolei Andrij Jermak poinformował, że rosyjskie wojsko zaatakowało także Odessę. W miasto uderzyły dwa pociski, co skutkowało zniszczeniem dwóch budynków mieszkalnych w mieście położonym nad Morzem Czarnym. Niestety w wyniku ataku zginęło 5 osób, a 18 zostało rannych.
Wesprzyj nas już teraz!
„Jedynym celem rosyjskich ataków rakietowych na Odessę jest terror” – napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba. Co ciekawe, Rosja pomimo wielu zniszczeń w ukraińskich miastach, zaprzeczyła atakowaniu cywilów w swojej „specjalnej operacji wojskowej”, którą rozpoczęła się 24 lutego.
Co więcej, rosyjski generał Rustam Minnekajew powiedział w piątek, że Moskwa chce kontrolować całą południową Ukrainę, a nie tylko Donbas. Zdaniem przedstawicieli władz Ukrainy, komentarze wskazywały na to, że Rosja ma szersze cele niż deklarowany cel demilitaryzacji i „denazyfikacji” kraju.
Siły rosyjskie oblegają i bombardują Mariupol od pierwszych dni wojny, pozostawiając w gruzach miasto, w którym przed wojną mieszkało ponad 400 000 ludzi. Nowa próba ewakuacji cywilów nie powiodła się. Ukraina szacuje, że w Mariupolu zginęło dziesiątki tysięcy cywilów, a 100 000 cywilów nadal tam przebywa.
Obecna ofensywa Rosji koncentruje się na Donbasie, gdzie wspierani przez Moskwę separatyści od lat mają kontrolę w częściach wchodzących w skład regionów donieckiego i ługańskiego.
Źródło: Reuters.com
WMa