W Monachium w piątek rozpocznie się 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która potrwa do niedzieli. Jednym z kluczowych tematów będzie konflikt na Bliskim Wschodzie oraz sytuacja na Ukrainie.
Tuż przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa prezydent USA Donald Trump odbył rozmowy telefoniczne z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, a następnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Trump ogłosił, że uzgodnił z Putinem natychmiastowe rozpoczęcie negocjacji pokojowych.
Media spekulują, że podczas konferencji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może spotkać się osobiście z przedstawicielami administracji Trumpa, w tym wiceprezydentem USA J. D. Vancem, sekretarzem stanu Marco Rubio oraz wysłannikiem prezydenta USA na Ukrainę Keithem Kelloggiem.
Wesprzyj nas już teraz!
Przed rozmowami Trumpa z Putinem i Zełenskim szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen wyraził nadzieję, że na spotkaniu zostaną przedstawione „kontury” planu pokojowego dla Ukrainy. Jego zdaniem możliwe są postępy na drodze do zawarcia porozumienia pokojowego.
W Ukrainie narastają obawy, że prezydent USA Donald Trump może znacząco ograniczyć wsparcie finansowe i wojskowe, zgodnie z zapowiedziami z kampanii wyborczej. Coraz częściej pojawiają się doniesienia o możliwym alternatywnym porozumieniu, w ramach którego USA miałyby kontynuować pomoc w zamian za dostęp do ukraińskich surowców, takich jak metale ziem rzadkich. Spekuluje się, że konkretne ustalenia w tej sprawie mogą zostać podjęte podczas konferencji w Monachium.
W pierwszych tygodniach swojej drugiej kadencji Donald Trump nadaje stosunkom transatlantyckim ostrzejszy ton, co zauważają światowe media tuż przed rozpoczęciem konferencji. Prezydent USA wyraźnie zmienia kierunek polityki Waszyngtonu. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej domagał się, aby państwa NATO zwiększyły wydatki na obronność nawet do 5 proc. PKB.
W tegorocznej konferencji wezmą udział przywódcy z około 60 krajów, w tym wiceprezydent USA J.D. Vance, sekretarz stanu USA Marco Rubio, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy Keith Kellogg, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, ustępujący kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz sekretarz generalny NATO Mark Rutte.
Tegoroczna Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się w szczególnym czasie – kilka tygodni po objęciu urzędu przez prezydenta USA Donalda Trumpa i na około tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech.
Po otwarciu konferencji przez niemieckiego prezydenta Steinmeiera w piątek, najwięksi liderzy polityczni świata będą dyskutować na tematy takie jak: „bezpieczeństwo klimatyczne”, porządek międzynarodowy, regionalne konflikty i kryzysy oraz rola Europy w świecie.
Będzie to 61. edycja międzynarodowego spotkanie szefów państw, rządów i organizacji międzynarodowych, a także ministrów, członków parlamentów, wysokich rangą przedstawicieli sił zbrojnych, nauki, społeczeństwa obywatelskiego, biznesu i mediów. Odbywa się co roku w lutym, pierwszą edycję zorganizowano w 1963 r.
Źródło: PAP (Iwona Weidmann)
RoM