Władze Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie wydały specjalne oświadczenie w sprawie ideologii gender. Rada Wydziału podkreśliła, że w tej sprawie w pełni stoi po stronie nauczania Kościoła i biskupów, którzy krytycznie odnoszą się do kwestii określania tzw. płci kulturowej.
Przewodniczący Rady Wydziału Teologicznego UKSW, Dziekan ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik wyraził swą dezaprobatę dla teorii, w których rzekomo chodzi jedynie o zapewnienie równości prawnej kobietom i przeciwdziałanie stosowania wobec nich przemocy, przy jednoczesnym promowaniu praktyk zdecydowanie uderzających w naukowe osiągniecia w dziedzinie antropologii oraz koncepcje małżeństwa oraz wychowania.
Wesprzyj nas już teraz!
„W sposób szczególny forsuje się teorię o dominującej roli kultury w rozwoju człowieka, przy równoczesnym podważaniu roli biologicznej płci w kształtowaniu osoby ludzkiej. Podobnie usiłuje się przyznać te same prawa, przynależne małżeństwu i rodzinie, związkom o tej samej płci, jak również przedstawić małżeństwo jako stereotyp kulturowy, zakładający przemoc mężczyzny nad kobietą. W dziedzinie wychowania dochodzi do niemającego związku z naukowymi podstawami budowania tzw. edukacji równościowej, a de facto wczesnej seksualizacji dzieci i wymuszaniu na nich zachowań podważających ich naturalną płeć oraz wynikającą z niej drogę rozwoju w kierunku nabywania tożsamości płciowej. Tego rodzaju edukacja prowadzi niechybnie do degradacji procesu wychowania i jego wynaturzenia.” – czytamy w oświadczeniu Rady Wydziału Teologicznego UKSW.
Władze Wydziału Teologicznego zwróciły również uwagę na komentarz Zespołu Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, w której oceniono „równościowe programy edukacyjne”. Zauważyć w nim można zdecydowanie rozróżnienie pomiędzy wychowaniem, które ma uczyć dzieci szacunku względem płci przeciwnej, a „wysadzaniem dziecka z jego biologicznej płci i kształtowaniem niechętnego stosunku do niej.” Poza tym „nie jest to tendencja zgodna z celami ogólnospołecznymi, gwarancjami prawnymi wychowania dzieci i dbałością o ich zdrowie psychiczne.
Dziekan ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik w oświadczeniu Rady Wydziału wyraził również dezaprobatę dla ośmieszających i lekceważących komentarzy stanowiska biskupów, zawartego w liście pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny w roku 2013, w którym Episkopat przedstawił realne zagrożenia dla rozwoju człowieka, małżeństwa i rodziny, płynące ze strony ideologii gender.
„Rada Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie wyraża pełną solidarność z nauczaniem biskupów polskich na temat ideologii gender, jak również nie traci nadziei, że dojdzie do zaprzestania rozpowszechniania błędnych teorii i praktyk zawartych w tejże ideologii.” – czytamy na zakończenie w oświadczeniu.
Źródło: teologia.uksw.edu.pl
poz