IPN zaapelował o zmianę nazwy jednej z ulic we wsi Rudnica. Do tej pory patronuje jej przerzucony ze Związku Sowieckiego w ramach operacji tworzenia KC PPR obywatel sowiecki… Bolesław Bierut. Czy uda się przekonać ludność Rudnicy do naprawienia tego rażącego zaniedbania i nadania ulicy umienia bohaterskiej partyzantki Danuty Siedzikówny?
Dr Andrzej Zawistowski Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN zaapelował w liście otwartym skierowanym do mieszkańców wsi Rudnica oraz do władz samorządowych o zamianę nazwy ulicy Bolesława Bieruta na Danuty Siedzikówny „Inki”. Położona w powiecie sulęcińskim miejscowość jest ostatnią, w której haniebna postać pierwszego sowieckiego namiestnika wciąż patronuje jednej z ulic.
Wesprzyj nas już teraz!
„Położona w malowniczych lubuskich lasach Rudnica jest ostatnią miejscowością w Polsce, w której znajduje się ulica upamiętniająca Bolesława Bieruta. Jego nazwisko umieszczone jest nie tylko na starych tablicach, ale także na współczesnych, gdzie towarzyszy mu gminny herb. Kilka dni temu mogłem się o tym osobiście przekonać” – napisał Zawistowski.
Przypomniał, że wśród innych zbrodni Bieruta było między innymi skazanie pojmanej przez komunistyczne służby „Inki”. „To jego podpisem na śmierć wysyłano bohaterów Polskiego Podziemia, w tym wielu Żołnierzy Wyklętych. Podpis Bieruta widnieje między innymi pod odmową ułaskawienia Danuty Siedzikówny «Inki», 17-letniej sanitariuszki skazanej w 1946 r. w sfabrykowanym procesie na karę śmierci. Jest ona dzisiaj jedną z najbardziej znanych ofiar polskich komunistów” – czytamy w liście otwartym.
„Za kilka dni 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zwracam się więc do Państwa z prośbą i apelem. Przed Wami niepowtarzalna szansa – uczyńcie zadość bohaterom, ofiarom komunistycznej władzy. Uczcijcie ten dzień decyzją o rezygnacji z dotychczasowego patrona na rzecz Danuty Siedzikówny „Inki”. Apeluję do mieszkańców gminy, powiatu i województwa o poparcie dla tego pomysłu. Samorządowców proszę o życzliwość dla tej inicjatywy i sprawne jej procedowanie. Uczyńcie Państwo też wszystko, by zmiana patrona ulicy nie była dla mieszkańców uciążliwa i kosztowna” – wezwał dr Zawistowski.
Źródło: rp.pl
FO