Blisko 2 tys. białostoczan wzięło udział w Marszu dla Życia i Rodziny. Hasłem tegorocznej edycji manifestacji w obronie wartości ludzkiego życia i troski o rodzinę były słowa: „Rodzina – Wspólnota – Polska”. Po zakończeniu marszu przed archikatedrą rozpoczął się festyn rodzinny połączony z dziecięcymi występami, oraz innymi atrakcjami dla całych rodzin. Wieczór zakończy koncert uwielbienia „Bogu dźwięki”.
Marsz poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Rocha, której przewodniczył abp Senior Stanisław Szymecki.
Wesprzyj nas już teraz!
W homilii ks. dr Ireneusz Korziński, nawiązując do czytań liturgicznych przypomniał, ze królestwo Boże nie jest natury politycznej, ale duchowej. Wraz z żywą obecnością Chrystusa w Kościele jest ono wśród nas, jednak możemy je stracić, gdy „wyrzucamy Jezusa z naszego życia”.
Kaznodzieja podkreślał, ze zasiane w nas ziarno królestwa Bożego wzrasta dzięki wspólnocie Kościoła, sakramentom, ale przede wszystkim dzięki podstawowej wspólnocie, jaką jest rodzina. Nawiązując do nauczania Jana Pawła II o rodzinie zaznaczał, że rodzice powinny być wiarygodnymi świadkami wiary, która powinna kształtować ich postawy i wybory.
Ks. Korziński zaznaczał, że na tym „polu” ktoś jednak „wciąż sieje kąkol”. „Powinniśmy dziękować Bogu za wiele dobrych rodzin, ale także zapytać, dlaczego wielu, będących u władzy, przeszkadza to, że rodzina jest wierząca, że jest oparta na naturalnym związku mężczyzny i kobiety, na wartościach chrześcijańskich, że chce, aby w małżeństwie dzieci były owocem miłości małżonków, a nie kombinacją materiału genetycznego” – mówił.
Zachęcał zgromadzonych, aby budowali swoje rodziny na zasadach zgodnych z Ewangelią, a w ten sposób zapewniali dobre wychowanie dzieci. „To zapewni, że będą oni również dobrymi obywatelami, którzy przyczynią się do budowy przyszłości wielkiej wspólnoty, jaką jest Polska”.
Po Mszy św. uczestnicy Marszu przeszli spod kościoła pw. św. Rocha na plac przed katedrą. Przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Franciszka Mocarskiego, skandowali hasła będące wyrazem troski o obronę godności i wartości ludzkiego życia oraz rodziny.
KAI
luk