Z szacunków międzynarodowej organizacji Open Doors wynika, że liczba prześladowanych z roku na rok rośnie i wynosi już 360 milionów. To ponad dziesięciokrotnie więcej niż liczy populacja Polski. Dziś w Waszyngtonie w obronie dyskryminowanych na różne sposoby chrześcijan organizowany jest Marsz dla Męczenników.
Wydarzenie rozpocznie wiec na słynnym waszyngtońskim National Mall. Uczestnicy przejdą trasą obok Białego Domu. Marsz zakończy Noc dla Męczenników, podczas której uczestnicy wysłuchają świadectw prześladowanych chrześcijan i tych, którzy ich bronią. – Wszyscy widzimy, co dzieje się teraz w Afganistanie. Chrześcijanie są ścigani i zabijani. Dzieje się to w tak wielu innych społeczeństwach na całym świecie, a tak mało ludzi o tym mówi. Dlatego zdecydowaliśmy się przenieść Marsz dla Męczenników do Waszyngtonu – powiedziała Gia Chacón, prezes organizacji For The Martyrs. To właśnie Afganistan, gdzie latem ubiegłego roku władzę przejęli talibowie, zdetronizował w niechlubnym rankingu prześladowań Koreę Północną. W tej islamskiej republice, jak zresztą w wielu muzułmańskich krajach, najbardziej narażeni na prześladowania są konwertyci z islamu na chrześcijaństwo.
Wesprzyj nas już teraz!
Indeks Open Doors wskazuje również na wzrost liczby napaści i wysiedleń chrześcijan na całym świecie. Eksperci zwracają ponadto uwagę na ekspansję tzw. chińskiego modelu kontroli religijnej na inne kraje, a także na wykorzystywanie restrykcji covidowych do wywierania presji na Kościół i wspólnoty odwołujące się do chrześcijaństwa. – Musimy zjednoczyć się dla tych, którzy są prześladowani, uciskani i zamordowani za wiarę w Pana Jezusa. Marsz dla Męczenników to moment, aby nasz wspólny głos został usłyszany – podkreślił David Curry z Open Doors USA.
W sobotę 24 września przypada rocznica męczeństwa co najmniej kilku katolickich błogosławionych i świętych. Tego dnia w 1936 roku podczas wojny domowej w Hiszpanii komuniści zamordowali z nienawiści do wiary (odium fidei) tamtejszych działaczy Akcji Katolickiej Encarna-ción Gil Valls, José Ramona Ferragud Girbesa oraz księdza José Marię Ferrándiza Hernándeza. Znajdują się oni w grupie 233 męczenników, ofiar antykatolickich prześladowań w Hiszpanii. Na ołtarze wyniósł ich w 2001 roku Jan Paweł II, ustanawiając liturgiczne wspomnienie na 22 września.
Źródło: Family News Service/KAI