Umiłowanie liturgii i przywracanie jej sakralności było znamiennym posłaniem pontyfikatu papieża Benedykta XVI – mówił w homilii bp Grzegorz Balcerek. Biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej przewodniczył uroczystej Mszy św. w drugą niedzielę Wielkiego Postu w katedrze poznańskiej, podczas której udzielił posługi akolitatu czternastu alumnom Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Bp Balcerek podkreślił, że papież, który zakończy swój pontyfikat 28 lutego wieczorem, wielokrotnie podejmował temat właściwego sprawowania liturgii. – Wiemy, że jego pragnieniem było ożywienie, a nawet rozpoczęcie nowego ruchu liturgicznego w Kościele – zauważył kaznodzieja.
Wesprzyj nas już teraz!
Przypomniał jego wypowiedzi zawarte w książkach „Duch liturgii” i „Moje życie”. Zwracał w nich uwagę na rozkwit ruchu odnowy liturgii, którego doświadczał w latach 30. XX w. w niemieckiej parafii. Podkreślał, jak wielkim przeżyciem było dla niego zagłębianie się w tajemnice świata liturgii.
Bp Balcerek, zwracając się do kleryków Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, zaznaczył, że „akolicie powołani są po to, by służyć jako słudzy Chrystusa żywego, obecnego w Najświętszym Sakramencie”. – To, co będziecie czynić, powinno wyrastać z wiary i miłości wobec Pana Jezusa – podkreślił kaznodzieja. Stwierdził, że „świeccy ocenią, czy ksiądz sposobem sprawowania liturgii, zachowywania ciszy, przyklękania jest prawdziwym kapłanem z powołania, świadkiem Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie”.
KAI
mat