28 listopada 2023

Umorzone postępowanie w sprawie zniszczenia sowieckiej tablicy propagandowej w Elblągu

(pixabay.com)

Elbląski Sąd Rejonowy umorzył postępowanie przeciwko dwóm mężczyznom oskarżonym o uszkodzenie tablicy znajdującej się przed tamtejszym cmentarzem wojennym Armii Czerwonej.

 

Dwaj działacze społeczni dzień po agresji rosyjskiej na Ukrainę zdemontowali z tablicy symbol sierpa i młota. Prokuratura zarzucała im znieważenie miejsca upamiętniającego zdarzenie historyczne. W toku postępowania przed sądem prokuratura wycofała akt oskarżenia, do czego przychylił się również wojewoda warmińsko-mazurski, zarządca cmentarza. Dlatego sąd umorzył sprawę. Oskarżonych reprezentował Instytut Ordo Iuris.

Wesprzyj nas już teraz!

„Działanie mężczyzn polegało na zdemontowaniu symbolu sierpa i młota, umieszczonego na tablicy informacyjnej, niebędącej pomnikiem, a znajdującej się przed wejściem na teren cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej w Elblągu. Według informacji umieszczonej na tablicy, na cmentarzu spoczywają żołnierze armii radzieckiej, którzy bohatersko wyzwalali Elbląg, co nie stanowi prawdy historycznej” – wyjaśnia Ordo Iuris.

Żaden z mężczyzn nie przyznał się do znieważenia miejsca upamiętniającego zdarzenie historyczne. Oskarżeni tłumaczyli swoje zachowanie motywacjami patriotycznymi oraz sprzeciwem wobec agresji Rosji na Ukrainę. Do demontażu doszło bowiem 25 lutego 2022 r., czyli dzień po wybuchu wojny.

Obaj mężczyźni od lat działają na rzecz dekomunizacji przestrzeni lokalnej. To między innymi dzięki ich staraniom udało się doprowadzić do zmiany nazwy Ronda Kaliningrad w Elblągu na Rondo Bitwy pod Grunwaldem.

Pomimo obowiązywania od 6 lat tzw. ustawy dekomunizacyjnej, na mocy której wszystkie sowieckie obiekty propagandowe są usuwane z przestrzeni publicznej, nadal mierzymy się z problemem takich obiektów, które pozostają w obrębie cmentarzy – tych obiektów bowiem ustawa nie objęła swoim działaniem – wskazał Bartosz Malewski z Ordo Iuris.

Wciąż więc mierzymy się w polskich sądach z próbą skazywania za rzekome znieważenie pomników, choć czyny te podyktowane są zazwyczaj patriotycznymi pobudkami. Zwykle na etapie procesu sądy w tych sprawach dochodzą do słusznych wniosków o znikomej społecznej szkodliwości czynu i umarzają postępowania właśnie z tego powodu lub nawet uniewinniają oskarżonych. W przypadku sprawy w Elblągu na słuszną refleksję zdobyła się jednak prokuratura i wycofała akt oskarżenia, co pozwoliło pozytywnie zakończyć sprawę – dodał prawnik.

Źródło: Ordo Iuris

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 004 zł cel: 300 000 zł
45%
wybierz kwotę:
Wspieram