14 listopada 2012

Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) umorzył śledztwo ws. utrudniania w latach 1983-1984 śledztwa dotyczącego śmiertelnego pobicia Grzegorza Przemyka przez milicję. Sprawa uległa przedawnieniu. Nie będzie więc wyroku wobec Czesława Kiszczaka. 


Były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – Czesław Kiszczak, usłyszał zarzut utrudniania tego śledztwa. IPN ogłosił jednak, że podstawą umorzenia jest przedawnienie karalności czynów będących przedmiotem śledztwa, więc nikt w tej sprawie ukarany już nie będzie. To wynik uznania  przez Sąd Najwyższy w 2010 r. za przedawnione zbrodni komunistycznych zagrożonych karą do pięciu lat więzienia. Na tej podstawie pion śledczy IPN w 2011 r. umorzył 115 śledztw.

Wesprzyj nas już teraz!

Postanowienie o umorzeniu jest nieprawomocne – mogą się odwołać od niego osoby uznane w śledztwie za pokrzywdzone, m.in. przyjaciel Przemyka Cezary F., który razem z nim był w 1983 r. w stołecznym komisariacie, gdzie doszło do śmiertelnego pobicia – pisze „Nasz Dziennik”.

Zabójstwo 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka, syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL. W maju 1983 r. Przemyk wraz z Cezarym F. świętował na warszawskiej Starówce egzamin maturalny. Został aresztowany przez MO, na komisariacie otrzymał ponad 40 ciosów pałkami po barkach i plecach oraz kilkanaście ciosów łokciem lub pięścią w brzuch. Zmarł po dwóch dniach w szpitalu. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. W 1984 r.sąd uwolnił od zarzutu pobicia Przemyka dwóch milicjantów – Ireneusza K. i Arkadiusza Denkiewicza – dyżurnego komisariatu.

Czesław Kiszczak w rozkazie wydanym 2 września 1984 r. dotyczącym wyróżnienia funkcjonariuszy MO i SB prowadzących śledztwo ws. okoliczności śmierci Przemyka pisał: „Resort spraw wewnętrznych, niepoczuwając się w najmniejszym stopniu do jakiegokolwiek zawinienia śmierci G. Przemyka, nie mógł pozostać obojętnym wobec jawnej prowokacji i kampanii oszczerstw skierowanej na nasz aparat”.

Europejski Trybunał Praw Człowieka będzie sprawdzał, czy polskie sądy należycie wyjaśniły okoliczności śmierci Przemyka. Skargę do Strasburga wniósł Leopold Przemyk, ojciec Grzegorza.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”
kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram