5 listopada 2021

Umowa integracyjna między Rosją a Białorusią podpisana. Na razie chodzi o gospodarkę

(Putin i Łukaszenka. Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)])

Aleksander Łukaszenka podpisał dekret „O głównych kierunkach realizacji postanowień Traktatu o Utworzeniu Państwa Związkowego na lata 2021 -2023”. Dokument ten zatwierdza wszystkie, ustalone wcześniej z Rosją, kierunki ścisłej integracji obu państw.

Wcześniej dekret ten parafował Władimir Putin. Podpisany dokument to 28 głównych programów integracji Rosji z Białorusią. Jak zapewniały wcześniej władze w Mińsku, na obecnym etapie integracji chodzi wyłącznie o integrację gospodarczą, a takie sprawy jak wspólne organy ponadpaństwowe, wspólny parlament czy jedna waluta „na razie” nie są brane pod uwagę.

Przyjęte programy związkowe przewidują m.in. koordynację polityki makroekonomicznej i finansowej, pieniężnej i kredytowej, tworzenie (nie wcześniej niż w 2023 r.) wspólnych rynków energetycznych i polityki przemysłowej. Rosyjskie firmy będą mogły uczestniczyć w przetargach oraz prywatyzacji na Białorusi, a białoruskie w Rosji. W praktyce oznaczać to może połknięcie białoruskich zakładów przez rosyjskie giganty.

Wesprzyj nas już teraz!

Chodzi też o ujednolicone zasady konkurencji czy harmonizację spraw bankowych i operacji walutowych, integrację systemów płatniczych. Inne kierunki integracji dotyczą utworzenie wspólnego rynku łączności, zniesienie roamingu, itd. Dostrojone do siebie mają być regulacje podatkowe i celne, dziedziny transportu, kontroli sanitarnych i weterynaryjnych. Dojdzie do ujednolicenia systemów emerytalnych i socjalnych.

Aleksander Łukaszenko dekret podpisał podczas posiedzenia Rady Najwyższej Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (PZBiR), które odbyło się w formie videokonferencji. Prezydent Białorusi był wówczas w Mińsku, a prezydent Rosji w zajętym przez Rosję Sewastopolu na Krymie. Po tym spotkaniu on line przywódców państw związkowych, prezydent Rosji udzielił wypowiedzi rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax „Mamy zamiar wspólnie przeciwdziałać wszelkim próbom ingerencji w sprawy wewnętrzne naszych suwerennych państw. I Rosja, oczywiście, będzie nadal pomagać bratniemu narodowi Białorusi” – powiedział Władimir Putin.

Nie bez znaczenia jest fakt, że podpisanie przełomowego dla Białorusi „dekretu integracyjnego” (dekret o najważniejszych kierunkach realizacji porozumienia o utworzeniu PZBiR) odbyło się w obchodzony przez Rosjan Dzień Jedności Narodowej. Jest to od niedawna obchodzone w Rosji święto państwowe upamiętniające rocznicę opuszczenie Kremla przez wojska Rzeczypospolitej, co miało miejsce w roku 1612.

Wraz z przyjęciem dekretu głębszej integracji, przywódcy Rosji i Białorusi zatwierdzili też wspólną doktrynę wojenną. Jest to najtajniejsza część zawartych umów. Z przecieków, do których dotarli białoruscy, niezależni eksperci od spraw wojska wynika, iż doktryna ta, w stosunku do poprzedniej, została zmieniona. Między innymi pozwala teraz na użycie rosyjskiej broni atomowej w obronie Białorusi, gdyby została ona zaatakowana, nawet tylko bronią konwencjonalną. Możliwe, że doktryna ta dopuszcza stałą obecność wojsk rosyjskich na Białorusi. „Przyjęcie nowej doktryny wojennej jest związane ze zmianą wojenno-politycznej sytuacji w regionie, pojawieniem się nowych wyzwań i zagrożeń dla Białorusi i Rosji, bezprecedensowymi naciskami zewnętrznymi na te kraje” – powiedział Dmitrij Mieziencew, sekretarz Państwa Związkowego. 

Umowa o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi została zawarta już w 1999 roku. Przewiduje nie tylko wspólną przestrzeń gospodarczą, politykę podatkową czy celną, ale również wspólną obronność, uzgadnianą wspólnie politykę zagraniczną. Do tej pory jednak wszystkie te sprawy były tylko zapisem na papierze. Obecnie podpisany dekret „O głównych kierunkach realizacji postanowień Traktatu o Utworzeniu Państwa Związkowego na lata 2021-2023” ma te zapisy wprowadzić z życie.

Źródła – belsat.eu, rp.pl, defence24.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram