14 czerwca 2019

Una Voce sprzeciwia się decyzji przełożonego Zakonu Maltańskiego o zakazie tradycyjnej Mszy

(fot. By Sailko (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons [commons.wikimedia.org] )

Federacja Una Voce ogłosiła sprzeciw wobec datowanego na 10 czerwca listu Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Giacomo Dalla Torre. Zabronił on odprawiania tradycyjnej Mszy świętej w ceremoniach liturgicznych zakonu. Jak jednak zauważa federacja, kłóci się to z motu proprio Summorum Pontificum autorstwa Benedykta XVI.

 

Zgodnie z art. 3 Summorum Pontificum wspólnoty zakonne mają prawo do odprawiania prywatnych i wspólnotowych Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego bez odnoszenia się do przełożonego generalnego. Jego zgoda jest niezbędna tylko w przypadku pragnienia częstego, czy regularnego odprawiania Vetus Ordo.

Wesprzyj nas już teraz!

 

List Wielkiego Mistrza – jak zauważa Una Voce – neguje także prawo wiernych do proszenia o Mszę w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Federacja Una Voce podkreśla, że Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego stanowi element duchowego dziedzictwa Kościoła i nie wolno jej niszczyć w imię wąsko rozumianej idei jedności.

 

Międzynarodowa Federacja Una Voce jest ruchem świeckich. Jej podstawowe cele dotyczą utrzymania w użyciu w Kościele Missale Romanum papieża Jana XXIII (edycja z roku 1962) jako jednej z form celebracji liturgicznej a także ochrony i promocji używania łaciny, chorału gregoriańskiej oraz polifonii sakralnej.

 

Przez lata swego istnienia Federacja wiele razy skutecznie interweniowała w wielu okazjach związanych z ochroną tradycyjnej Mszy oraz starożytnych praktyk liturgicznych. 

 

Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego „Fra” Gaicomo Dalla Torre w liście z poniedziałku 10 czerwca napisał:

 

„[…] Postanowiłem, jako najwyższy gwarant spójności i komunii Zakonu św. Jana Jerozolimskiego, którego Opatrzność uczyniła ze mnie Wielkiego Mistrza, aby odtąd wszystkie ceremonie liturgiczne w naszym Zakonie były wykonywane zgodnie ze zwyczajnym obrzędem Kościoła (obrzęd św. Pawła VI), a nie nadzwyczajnym (obrzęd trydencki)”.  

 

„Ta decyzja dotyczy wszystkich oficjalnych celebracji liturgicznych, takich jak wprowadzenie na urząd, msze [sic] podczas pielgrzymek, msze memoriałowe, jak również podczas świąt i uroczystości Zakonu” – dodał.  

 

Gaicomo Dalla Torre pełni funkcję Wielkiego Mistrza od maja 2018 roku. Wcześniej przez nieco ponad rok piastował funkcję tymczasowego przywódcy. Stało się to możliwe za ustąpienia poprzedniego Wielkiego Mistrza. Matthew Festinga. 24 stycznia 2017 roku ustąpił on na prośbę Franciszka.  

 

Matthew Festing, został zmuszony zrezygnować z godności po wielu latach służby – na prośbę papieża Franciszka – w dniu  24 stycznia 2017 roku. Przed rezygnacją Festing w porozumieniu z patronem zakonu kardynałem Burkem usunął ze stanowiska Wielkiego Kanclerza Albrechta von Boeselagera. Twierdzono bowiem, że nadzorowana przez von Boeselagera działalność charytatywna zakonu wiązała się z rozprowadzaniem prezerwatyw w Birmie – co sprzeciwia się nauce Kościoła.

 

Źródła: lifesitenews.com  / pch24.pl

mjend

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 111 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram