Decyzją Parlamentu Europejskiego dopuszczono tymczasowe kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Kontrole graniczne będą mogły być przywrócone na sześć miesięcy i maksymalnie przedłużone do dwóch lat.
Państwo może wprowadzić kontrole na granicach, jeśli uzna, że nie radzi sobie z ochroną granicy zewnętrznej UE, co zagraża bezpieczeństwu pozostałych państw. Reforma przewiduje, że Komisja Europejska będzie systematycznie kontrolować i oceniać, czy zasady systemu Schengen są przestrzegane.
Wesprzyj nas już teraz!
Jeśli w toku oceny Komisja uzna, że jakieś państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków członka strefy Schengen, będzie mogła zalecić państwu podjęcie konkretnych działań, a w ostateczności zaproponować przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach przez jedno bądź więcej państw. Ostateczne zalecenia w tej sprawie wydawać będzie Rada UE.
Utrzymane zostaną dotychczasowe zasady zezwalające krajom członkowskim strefy Schengen na tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych ze względu na możliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego. Np. podczas dużych imprez sportowych można kontrolować granice przez 30 dni, a w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń jak atak terrorystyczny – przez 10 dni.
Zdaniem Cecilii Malmstroem, unijnej komisarz spraw wewnętrznych, uzgodniona reforma poprawi funkcjonowanie strefy Schengen, na czym skorzystają obywatele UE.
Źródło: wiara.pl
pam