16 listopada 2023

Unia Europejska: już zaczęło się cenzurowanie „szkodliwych treści” w sieci

wolność słowa
(Fot. Pixabay)

Centre for Countering Digital Hate (CCDH), organizacja non-profit, która – jak sama wskazuje – zajmuje się zwalczaniem „dezinformacji” i „mowy nienawiści” w sieci, zgłaszając „podejrzane” posty do platform internetowych i jednocześnie publikując raporty na temat domniemanych naruszeń, ubolewa iż w szczególności platforma X (dawny Twitter) nie usuwa treści „motywowanych nienawiścią, uprzedzeniami lub nietolerancją”.

 

CCDH zarzuca platformie X, że zaniechała moderowania treści antysemickich i islamofobicznych. Wnioski takie wysnuła na podstawie zgłoszonych ze 101 kont 200 przykładów domniemanej „mowy nienawiści” związanej z konfliktem izraelsko-palestyńskim. „Odkryła” ona, że pomimo zgłoszenia, tydzień później 96 procent spośród tych postów pozostało on line.

Wesprzyj nas już teraz!

Grupa dodała, że co prawda nie należy traktować tych wpisów jako „reprezentatywnej próby postów związanych z kryzysem Izrael-Gaza, ale raczej jako sposób na testowanie systemów moderacyjnych platformy X”.

Wspominane treści miały łącznie ponad 24 mln wyświetleń, przy czym tylko jeden post został zawieszony, a dwa kolejne „zablokowane”. Zweryfikowano 43 ze 101 kont.

Po bezprecedensowym okrucieństwie terrorystycznym wobec Żydów w Izraelu i późniejszym konflikcie zbrojnym między Izraelem a Hamasem, aktorzy nienawiści bez wahania wykorzystali okazję do wykorzystania platform mediów społecznościowych w celu nagłaśniania swojej bigoterii i mobilizowania przemocy w świecie rzeczywistym wobec Żydów i muzułmanów, powodując nawet więcej bólu – uznał Imran Ahmed, dyrektor generalny i założyciel grupy. Jego zdaniem, platforma X nie radzi sobie z „mową nienawiści”.

W UE od 25 sierpnia br. obowiązuje Akt o Usługach Cyfrowych (DSA), który wymaga od mediów społecznościowych i przeglądarek cenzurowania treści prawdziwych, ale szkodliwych, „dezinformacji”, „mowy nienawiści”, chociaż nie ma prawnej definicji tego typu pojęć. Funkcjonują jedynie poradniki i tak zwane dobre praktyki w zakresie zwalczania mis-, mal– i disinformation przygotowane przez postępowych „ekspertów”. Regulacje DSA mają być rozszerzone na mniejsze platformy internetowe od lutego 2024 r.

Za brak moderowania treści i walki z „mową nienawiści” mediom społecznościowym i przeglądarkom grozi kara do 6 procent globalnych rocznych przychodów.

W październiku Komisja Europejska zażądała wyjaśnień od Meta, X i You Tube’a w sprawie obowiązkowych środków podjętych w celu zwalczania „dezinformacji” i „wzmacnianych oraz rozpowszechnianych nielegalnych treści” w związku z wyborami w Polsce i wojną izraelsko-palestyńską.

Warto uświadomić sobie, że w celu „obrony demokracji” i budowania jej „odporności” nie tylko UE walczy o „integralność informacji”. Stosowne reformy zaproponowała ekipa prezydenta Joe Bidena i szef ONZ Antonio Guterres w swoim pakiecie reform zawartym w Our Common Agenda, nad którymi obecnie toczą się rozmowy na forum międzynarodowym.

Elon Musk, szef platformy X na początku 2023 r. twittował, że organizacja CCDH jest „naprawdę zła” i „szerzy dezinformację oraz cenzurę”.

Prawnik Muska oskarżył grupę o przedstawianie „szeregu niepokojących i bezpodstawnych twierdzeń, które wydają się obliczone na ogólną szkodę Twittera, a w szczególności na jego działalność związaną z reklamą cyfrową”.

Kierownictwo CCDH uznało to za „groźbę absurdalną” i „niepokojącą próbę zastraszenia tych, którzy mają odwagę przeciwstawiać się podżeganiu, mowie nienawiści i szkodliwym treściom w Internecie”.

 

Źródła: euronews.com, PCh24.pl

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 48 990 zł cel: 500 000 zł
10%
wybierz kwotę:
Wspieram