22 grudnia 2015

W poniedziałek Unia Europejska zdecydowała się przedłużyć o pół roku sankcje gospodarcze wobec Rosji. Decyzję w tej sprawie jednomyślnie Rada Europejska podjęła w miniony piątek. Kreml w odpowiedzi zaostrzył politykę wobec Ukrainy.

 

Pierwotnie sankcje zostały wprowadzone 31 lipca 2014 roku w odpowiedzi na działania Moskwy na wschodzie Ukrainy. Początkowo miały obowiązywać rok. 22 czerwca 2015 roku Rada przedłużyła okres obowiązywania tych środków do dnia 31 stycznia 2016 roku z powodu niewywiązania się przez Moskwę z umowy o zawieszeniu broni we wschodniej części Ukrainy i wycofaniu ciężkiego sprzętu. Teraz po raz kolejny przedstawiciele UE zdecydowali się przedłużyć sankcje, gdyż nie ma szans na pełną realizację postanowień mińskich do końca tego roku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Środki pierwotnie nałożone w lipcu 2014 roku zostały wzmocnione we wrześniu tego samego roku. Dotyczyły one ograniczenia kredytowania największych rosyjskich banków państwowych, jak również przedsiębiorstw obronnych i rafineryjnych. Ponadto Bruksela nałożyła sankcje na dostawy broni i sprzętu wojskowego do Rosji, jak i technologii wojskowej, technologii podwójnego zastosowania, sprzętu hi-tech i technologii do przetwórstwa ropy, gazu orz innych minerałów.

 

Rosja odpowiedziała nakładając embargo na produkty rolne, żywność i surowce z państw zachodnich, które przystąpiły do antyrosyjskich sankcji. Rosyjskie firmy nie mogą importować wołowiny, wieprzowiny, drobiu, ryb, serów, mleka, warzyw i owoców. Przeciwko przedłużeniu sankcji opowiedziały się niektóre przedsiębiorstwa niemieckie, greckie i włoskie.

 

UE w specjalnym oświadczeniu, uzasadniającym przedłużenie sankcji zaznaczyła, że „jest niezachwiana w udzieleniu poparcia dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”, a „pełna realizacja umów z Mińska jest podstawą trwałego, politycznego rozwiązania konfliktu we wschodniej części Ukrainy”.

 

Bruksela zabroniła obywatelom i przedsiębiorstwom w UE kupować lub sprzedawać nowe obligacje, kapitał własny lub podobne instrumenty finansowe o terminie zapadalności przekraczającym 30 dni, wydane przez: pięć głównych państwowych banków rosyjskich, trzy główne firmy energetyczne i trzy duże firmy obronne Rosji.

 

16 lipca br. Rada Europejska zwróciła się do Europejskiego Banku Infrastrukturalnego o zawieszeniu podpisania nowych operacji finansowych w Federacji Rosyjskiej. Państwa członkowskie Unii Europejskiej będą koordynować swoje stanowiska w Radzie Dyrektorów EBOR w celu zawieszenia również finansowania nowych działań.

 

Realizacja wspólnych programów UE i Rosji o współpracy dwustronnej i regionalnej została w dużej mierze zawieszona. Realizowane są jedynie projekty dotyczące wyłącznie współpracy transgranicznej i tzw. społeczeństwa obywatelskiego.

 

Źródło: yahoo.com, consilium.europa.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 506 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram