Komisja Europejska wszczęła w czwartek postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niewdrożeniem przepisów, dotyczących wycofania dotacji na wolnostojące kotły zasilane paliwami kopalnymi.
Kwestię dotowania wolnostojących kotłów zasilanych paliwami kopalnymi regulują przyjęte w roku 2024 zapisy dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Kraje mają czas na ich wdrożenie do maja 2026 r. z wyjątkiem właśnie zachęt finansowych dla kotłów – czas na to był do końca 2024 r.
W dyrektywie czytamy, że od 1 stycznia 2025 r. państwa członkowskie nie udzielają żadnych zachęt finansowych do instalacji indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi, z wyjątkiem kotłów wybranych do inwestycji przed 2025 r. w ramach Krajowego Planu Odbudowy.
Wesprzyj nas już teraz!
W UE dwie trzecie energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia budynków nadal pochodzi z paliw kopalnych. „Aby zdekarbonizować sektor budowlany, szczególnie ważne jest stopniowe wycofywanie paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia. W związku z tym w krajowych planach renowacji budynków państwa członkowskie powinny wskazać swoje krajowe polityki i środki, mające na celu stopniowe wycofywanie paliw kopalnych z ogrzewania i chłodzenia. Państwa członkowskie powinny dążyć do stopniowego wycofywania indywidualnych kotłów zasilanych paliwami kopalnymi”, zapisano w dyrektywie.
Poza Polską KE wszczęła procedurę w związku z dotowaniem wolnostojących kotłów także wobec Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Luksemburga, Austrii, Rumunii i Słowenii. Kraje te mają dwa miesiące na reakcję, w kolejnym kroku KE może wysłać do krajów uzasadnioną opinię, a dalej – skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Źródło: PAP