W odpowiedzi na wrogie działania wobec Ukrainy Unia Europejska objęła Białoruś zestawem sankcji. Obejmują one ograniczenia handlowe, jak również zakaz eksportu towarów, które mogą przyczynić się do rozwoju rządzonego przez Łukaszenkę państwa.
Unia Europejska nałożyła w środę sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy. Imienne ograniczenia obejmą wojskowe dowództwo kraju, w sumie 22 wysokich rangą członków personelu militarnego. Ich aktywa zostaną zamrożone. Nie będą ponadto mogli przekraczać granic UE.
Ponadto unia wprowadziła dalsze sankcje w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, substancji bitumicznych i gazowych produktów węglowodorowych. Na liście objętych restrykcjami dóbr znalazły się również produkty chlorku potasu (potaż), wyroby z drewna, cementu, wyroby żelaza, stali i gumy.
Wesprzyj nas już teraz!
Sankcje nałożono też na eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz tych, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i wzrostu bezpieczeństwa graniczącego z Polską państwa.
– Zaangażowanie Białorusi w trwającą niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną na Ukrainę będzie miało wysoką cenę. Za pomocą tych środków atakujemy tych na Białorusi, którzy współpracują przy (…) atakach na Ukrainę i ograniczamy handel w wielu kluczowych sektorach – powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.
Miński rząd wspiera rosyjską agresję na Ukrainę m.in. poprzez umożliwienie Rosjanom wystrzeliwania rakiet balistycznych z białoruskiego terytorium, transportu personelu wojskowego oraz ciężkiej broni: czołgów i transporterów. Rosyjskie myśliwce korzystają z punktów tankowania podczas przelotu przez białoruską przestrzeń powietrzną
(PAP)/FA