4 maja 2023

Dwanaście milionów dziewcząt na całym świecie jest zmuszanych do małżeństwa każdego roku, poinformował UNICEF. Patrząc jednak na globalny rozwój, odsetek małżeństw dzieci nadal spada, wynika z raportu opublikowanego w środę przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

 

Według raportu, odsetek młodych kobiet w przymusowych małżeństwach spadł z 21 do 19 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. W sumie na świecie żyło obecnie około 640 mln dziewcząt i kobiet, które zostały przymusowo wydane za mąż przed 18. urodzinami.

Wesprzyj nas już teraz!

Organizacja ostrzegła, że trwające kryzysy, konflikty zbrojne, katastrofy klimatyczne i skutki pandemii mogą zniweczyć dotychczasowe postępy w walce z małżeństwami dzieci. W obliczu rosnącej biedy wiele rodzin szuka bezpieczeństwa w przymusowych małżeństwach. Szacuje się, że pandemia już zapobiegła małżeństwom dzieci o jedną czwartą od 2020 roku.

Jak wynika z raportu, małżeństwa dzieci są nadal najbardziej rozpowszechnione w południowej Azji i Afryce Subsaharyjskiej. Ze względu na silny wzrost populacji i trwające kryzysy, w najbliższych latach w południowej Afryce spodziewany jest nawet wzrost liczby małżeństw dzieci. Według UNICEF, sądząc po dotychczasowych postępach, region ten jest obecnie o ponad 200 lat wstecz od zakończenia przymusowych małżeństw wśród nieletnich.

„Postęp w Azji Południowej jest głównie odpowiedzialny za ogólny pozytywny trend” – czytamy. UNICEF obserwuje podobną tendencję w Indiach, choć nadal ma tam miejsce jedna trzecia światowych małżeństw dzieci. Sytuację w regionach Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Bliskiego Wschodu, a także w Afryce Północnej, Europie Wschodniej i Azji Środkowej określa się jako stagnację.

Według danych, dziewczynki w małżeństwach dzieci często nie mają dobrej edukacji szkolnej i są narażone na zwiększone ryzyko wczesnej ciąży. Ponadto, wczesne małżeństwa zazwyczaj skutkują izolacją od rodziny i przyjaciół.

Liczby te oparte są na reprezentatywnych danych z ponad 100 krajów. Składają się na nie badania gospodarstw domowych w poszczególnych krajach oraz dane demograficzne pochodzące z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

KAI

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 031 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram