IPN złożył apelację od ubiegłorocznego wyroku w sprawie stanu wojennego. Wniosek katowickiego oddziału Instytutu dotyczy uniewinnienia b. I sekretarza PZPR Stanisława Kani. 12 stycznia 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że stan wojenny nielegalnie wprowadziła grupa przestępcza charakterze zbrojnym pod wodzą Wojciecha Jaruzelskiego, który jednak został wyłączony z procesu i wciąż pozostaje nieosądzony.
Od zarzutu udziału w grupie przestępczej, która wprowadziła stan wojenny, sąd uniewinnił byłego I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię.
Wesprzyj nas już teraz!
– Wysłana właśnie apelacja dotyczy uniewinnienia Stanisława Kani, w pozostałym zakresie zgadzamy się z wyrokiem sądu. Był on zbieżny z wnioskami prokuratora – powiedziała naczelnik pionu śledczego w katowickim oddziale Instytutu prok. Ewa Koj.
Warszawski sąd wymierzył karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu b. szefowi MSW Czesławowi Kiszczakowi, oraz uniewinnił b. I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię. Przed sądem I instancji prokurator IPN żądał dla Kani takiej kary jak dla Kiszczaka – dwóch lat więzienia w zawieszeniu.
Historia osądzenia komunistycznych dygnitarzy, odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego, jest już dość długa. W 1992 r. Sejm przyjął uchwałę, że stan wojenny był nielegalny. W 1996 r. Sejm, głosami ówczesnej koalicji SLD-PSL, nie zgodził się, by Jaruzelski, Kiszczak i inni autorzy stanu wojennego odpowiadali przed Trybunałem Stanu.
W kwietniu 2007 r. pion śledczy IPN z Katowic oskarżył dziewięć osób – członków władz i Rady Państwa PRL, która formalnie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny i wydała odpowiednie dekrety. Orzekający w tej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie wyłączył z postępowania Jaruzelskiego, ze względu na jego stan zdrowia. W 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dekrety o stanie wojennym przyjęto niezgodnie nawet z prawem PRL.
Źródło: interia.pl
luk