Komisja Europejska chce przedłużenia okresu obowiązywania przepisów dotyczących unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o rok. Obecne przepisy przewidują, że wygaśnie on 30 czerwca 2022 roku. Komisja kreśli jednak inną datę – 30 czerwca 2023 roku.
„Wirus Covid-19 nadal dominuje w Europie i na tym etapie nie jest możliwe określenie wpływu ewentualnego wzrostu zachorowań w drugiej połowie 2022 r. ani pojawienia się nowych wariantów. Rozszerzenie rozporządzenia zapewni podróżnym możliwość dalszego korzystania z unijnego cyfrowego certyfikatu COVID podczas podróży po UE, tam gdzie państwa członkowskie stosują określone środki ochrony zdrowia publicznego” – podała KE.
„W razie nieprzedłużenia obowiązujących przepisów może dojść do sytuacji, w której będzie funkcjonować wiele różnych systemów krajowych, co wiązałoby się z wieloma nieporozumieniami i problemami. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID sprawdziło się jako skuteczne narzędzie ułatwiające bezpieczne i swobodne podróżowanie. Chciałbym, żeby ten dokument nie był już potrzebny, ale póki ten dzień nie nadejdzie, zaświadczenie będzie umożliwiało nam bezpieczne poruszanie się po Europie” – powiedział komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders.
Wesprzyj nas już teraz!
Oprócz przedłużenia obowiązywania rozporządzenia w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID do czerwca 2023 r., Komisja proponuje także pewne zmiany przepisów. To np. dodanie laboratoryjnych testów antygenowych do listy badań, które mogą być podstawą wydania zaświadczenia o wyniku testu czy poprawne wpisywanie w zaświadczeniach o szczepieniu liczby dawek podanych w którymkolwiek państwie UE, nie tylko w państwie wydającym zaświadczenie oraz wydawanie zaświadczeń uczestnikom badań klinicznych nad szczepionkami na Covid-19. To ostatnie rozwiązanie ma zachęcić do dalszego rozwoju badań nad szczepionkami przeciwko Covid-19.
Zastosowanie unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID nadal pozostać miałoby w gestii państw członkowskich.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP).