Ukazał się raport Agencji Praw Podstawowych poświęcony problemowi rzekomego prześladowania osób homoseksualnych, biseksualnych i transwestytów (LGBT). Zwłaszcza tym ostatnim poświęcono wyjątkowo dużo miejsca. Raport zawiera daleko idące sugestie wprowadzenia prawnych i pozaprawnych środków w krajach członkowskich UE, które położą kres rzekomej niedyskryminacji. Obserwatorium Nietolerancji Wobec Chrześcijan zarzuca autorom ankiety nierzetelność naukową i brak oparcia na faktach. Dokument został opracowany w oparciu o ankietę, zawierającą 50 tendencyjnych pytań, którą można było wielokrotnie wypełniać w okresie od 2 kwietnia do 15 lipca 2012 r.. Badanie więc budzi poważne zastrzeżenia. Czyżby raport powstał na zamówienie homolobby?
Wesprzyj nas już teraz!
Raport zawiera analizę odpowiedzi uzyskanych w ankiecie wypełnionej ponad 93 tys. razy. Piszemy „razy” ponieważ nie mamy pewności, ile osób faktycznie wzięło w niej udział. Ankieta skierowana była do pederastów, lesbijek, biseksualistów i transwestytów. Twórcy ankiety pytali o to, czy kiedykolwiek doświadczyło się dyskryminacji np. w szkole, w miejscu pracy, w gabinecie lekarskim itp., czy składało się doniesienie na policję z tego powodu, dlaczego nie ujawniano przypadków dyskryminacji itd.
Warto zauważyć, że ankieta mogła być wielokrotnie wypełniona przez tę samą osobę. Sformułowany na podstawie ankiety raport nie zawiera liczby faktycznych zarejestrowanych przypadków naruszeń prawa wobec pederastów, lesbijek, biseksualistów i transwestytów i opiera się jedynie na odczuciach osób ankietowanych, co stawia jego rzetelność pod wyraźnym znakiem zapytania.
Swoją opinię wyrażali zainteresowani z wszystkich krajów UE i Chorwacji. Przedstawiciele Agencji Praw Podstawowych narzekają, że wciąż brak odpowiednich analiz porównawczych dot. przestrzegania prawa antydyskryminacyjnego w poszczególnych państwach UE, ale „obecny raport ma wyjść naprzeciw tym zapotrzebowaniom i zmotywować rządy poszczególnych krajów do intensywniejszych działań w zakresie zwalczania homofobii i wszelkiej dyskryminacji osób o odmiennej orientacji seksualnej”.
Agencja podkreśliła, że dzięki jej zabiegom i ścisłej współpracy z Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską oraz organami ONZ, udało się wiele zrobić w celu zwalczania niesprawiedliwego traktowania osób o odmiennej „orientacji”. Agencja zauważa, że „dziś sytuacja osób LGBT w UE nie jest już marginalizowanym problemem, ale uznaną troską prawa”.
Podobno na rzekomą dyskryminację skarżyło się prawie 47 proc. respondentów, ale rzadko kiedy zgłaszali oni przypadki zagrożenia przemocą, dlatego, że byli przekonani, iż nie poprawiłaby się ich sytuacja, gdyby taką przemoc zgłosili odpowiednim organom.
Mimo to Agencja uznała, że wyniki badania „dostarczają cennych dowodów na prześladowanie osób LGBT w UE, które doświadczyły dyskryminacji, nękania i przemocy w różnych dziedzinach życia”.
Raport zdaniem dyrektora Agencji, Moertena Kjaeruma ma posłużyć do wszczęcia debaty w UE i jej państwach członkowskich w celu podjęcia twardych prawnych i pozaprawnych działań na rzecz poprawy sytuacji osób LGBT mieszkających w UE.
Postuluje się więc, aby wprowadzać przepisy, które zabronią „homofobicznych zachowań”, szkolić nauczycieli i organizować lekcje w szkole poświęcone zwalczaniu „homofobii”, by w większym stopniu edukować osoby z wspólnoty LGBT w zakresie ich praw, by skrupulatnie rejestrować wszelkie przypadki dyskryminacji z powodu „orientacji seksualnej” w różnych środowiskach, w tym w środowisku pracy. Pracodawcy prywatni powinni uprzywilejowywać pederastów, lesbijki, biseksualistów i transwestytów, a także zapewnić im warunki, które zaspokoją ich wszystkie potrzeby (np. toalety dla transwestytów wspólne z kobietami itp.). W sposób szczególny osoby takie powinny być traktowane w gabinetach lekarskich.
Agencja postuluje, by organy unijne naciskały na polityków poszczególnych państw, aby wprowadzili kompleksowy i skuteczny system prawnych i pozaprawnych środków w celu przestrzegania i ochrony podstawowych praw osób LGBT.
Państwa członkowskie UE – zdaniem agencji – powinny wspierać organy ds. równości i tworzyć wewnętrzne mechanizmy składania skarg, a także edukować osoby LGBT o ich prawach, aby zwiększyć poziom świadomości na temat dyskryminacji.
Sporo miejsca Agencja poświeciła kwestii odpowiedniej edukacji w szkołach, „promującej najlepsze istniejące praktyki przezwyciężanie homofobii i transofobii”. Szkoły mają stygmatyzować przeciwników „orientacji seksualnej” i różnych zachowań z tym związanych. Różne organy wewnętrzne – np. Rzecznik Praw Dziecka – powinny być zmotywowane do rejestrowania wszelkich przypadków prześladowania i dyskryminacji w szkole.
Państwa członkowskie UE powinny wprowadzić do programów szkolnych kursy dot. „orientacji seksualnej i tożsamości płciowej”, a także zwiększyć świadomość na ten temat wśród wszystkich pracowników placówek oświatowych itp.
Zaleceń Agencji jest bardzo wiele. Raport spotkał się z ostro krytyką Obserwatorium Nietolerancji Wobec Chrześcijan. Zarzuca ono autorom ankiety nierzetelność naukową i brak oparcia na faktach (tendencyjne pytania kierowane wyłącznie do członków wspólnoty LGBT, brak danych statystycznych itp.). Obserwatorium zauważyło także, że przestępstwa wobec osób LGBT popełniają osoby o podobnej orientacji. np. po zabójstwie pederasty Davida Kato w Ugandzie, który był zaangażowany w szerzenie sodomskich praktyk, przywódcy europejscy i prezydent USA apelowali o zmianę prawa i ściganie przestępstw z nienawiści. Późniejsze śledztwo dowiodło jednak, że zabójcą Kato był inny pederasta.
Pch24, AS.