Uniwersytet Wrocławski nie przedłużył ze stroną chińską umowy na współprowadzenie Instytut Konfucjusza, ale zamierza rozwijać sinologię, która cieszy się popularnością wśród studentów – powiedział rektor uczelni prof. Robert Olkowicz.
Uniwersytet Wrocławski utworzył Instytut Konfucjusza, jako jednostkę międzyuczelnianą, w 2008 r., wspólnie z Głównym Ośrodkiem Instytutu Konfucjusza (HANBAN) i Uniwersytetem w Xiamen w Chinach. Instytut funkcjonował w strukturze uczelni jako centrum dydaktyczne i podlegał prorektorowi ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Umowa na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza wygasła 25 stycznia, a strona chińska została poinformowana o tym, że porozumienie nie zostanie przedłużone już w październiku 2022 r. Władze wrocławskiej uczelni podkreślają, że głównym powodem zaprzestania współpracy ze stroną chińską było to, że wskazani przez Chińczyków nauczyciele tamtejszego języka chińskiego „pracowali jako wolontariusze”. W mediach pojawiały się z kolei informacje, że Instytuty Konfucjusza, które działają przy uczelniach w USA i krajach UE są narzędziem chińskiej propagandy.
Od połowy marca Instytut Konfucjusza jest jednostką organizacyjną Uniwersytetu Wrocławskiego bezpośrednio podległą rektorowi uczelni. W Instytucie prowadzony jest teraz wewnętrzy audyt, po którym uczelnia zdecyduje o dalszej formie działalności tej jednostki. Wraz z uruchomieniem audytu wprowadzono personalne zmiany. Prof. Gościwita Malinowskiego na stanowisku dyrektora Instytutu zastąpił tymczasowo prof. Stefan Kiedroń.
Władze wrocławskiej uczelni zapewniają jednocześnie, ze chcą rozwijać sinologię – kierunek studiów, który otwarto w 2019 r. na Wydziale Filologicznym.
– Sinologia na Uniwersytecie Wrocławskim jest jednym z popularniejszych kierunków. I mam nadzieję, że tak pozostanie, tym bardziej że zamierzamy uruchomić kolejny etap kształcenia dla jej absolwentów, czyli studia magisterskie – powiedział rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz. Dodał, że uczelnia jest w trakcie załatwiania formalności związanych z zatrudnieniem wykładowców w Chin.
– W tej chwili zatrudniliśmy już formalnie wykładowcę z Chin, który ukończył filologię polską. Trwają formalności dotyczące dwóch innych wykładowców – powiedział prof. Olkiewicz.
Źródło: PAP (Piotr Doczekalski)