21 sierpnia Narodowy Bank Polski wyemituje kolekcjonerski banknot upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Będą to specjalnie przygotowane na tę okazję dwudziestozłotówki.
Tego rodzaju banknoty wydawane są przy okazji ważnych wydarzeń lub rocznic oraz upamiętniają osoby, które zasłużyły się dla Polski. Nowa dwudziestozłotówka nawiązuje historii Cudownego Wizerunku Maryi znajdującego się w jasnogórskim sanktuarium i podkreśla znaczenie tego miejsca dla narodu polskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Koronacja cudownego obrazu odbyła się w 1717 roku. Korony Maryi ofiarował papież Klemens XI. Była to pierwsza koronacja dokonana poza Rzymem.
Pamiątkowy banknot jaki wyemituje NBP nawiązuje do tych wydarzeń. Bowiem na przedniej stronie banknotu znalazły się właśnie papieskie korony (skradzione w 1909 roku), podtrzymywane przez aniołów. Pod nimi znajduje się zaś monogram maryjny, który jest jednocześnie jednym z zabezpieczeń banknotu. Na banknocie można odnaleźć też zdobienia nawiązujące do ramy Cudownego Obrazu oraz znak wodny w kształcie herbu Ojców Paulinów, gospodarzy sanktuarium.
Na drugiej stronie banknotu znalazła się rycina z 1717 roku przedstawiająca koronację jasnogórskiego obrazu z iluminacją sanktuarium oraz widokiem na ołtarz koronacyjny. Odnajdziemy tam też plan klasztoru wraz z obramowaniem fortecznym oraz motywy roślinne zaczerpnięte z jasnogórskiego sanktuarium.
Źródło: naszdziennik.pl, nbp.pl
Fot. nbp.pl
MA