24 lutego 2016

Upamiętnienie sędziego Scalii przeszkadza czarnoskórym aktywistom

(By Patrickneil (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Śmierć konserwatywnego sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, Antonina Scalii wywołuje liczne komentarze dotyczące jego dziedzictwa. Uniwersytet Georgetown, którego absolwentem był prawnik, zdecydował się na uroczyste upamiętnienie sędziego. Decyzja ta wywołała ożywioną i emocjonalną dyskusję wśród społeczności tamtej uczelni. Włączyła się w nią organizacja czarnoskórych studentów.

 

Decyzja o upamiętnieniu Antonina Scalii przez Uniwersytet Georgetown nie spodobała się dwóm profesorom. Jeden z nich określił w e-mailu sędziego mianem „obrońcy przywilejów, opresji i bigoterii”. Pracownicy sprowokowali w ten sposób odpowiedź dwóch innych wykładowców – również mailową. Napisali oni, że śmierć sędziego stanowiła dla nich osobisty cios. Przy okazji zwrócili uwagę na problem, jaki stanowi „brak intelektualnej różnorodności wśród akademików” oraz „głęboka nietolerancja dla poglądów odbiegających od liberalnej ortodoksji”.

 

Wówczas do dyskusji włączyła się murzyńska organizacja Black Law Students Association at Georgetown. Swoje stanowisko wyraziła w liście otwartym do wykładowców i studentów prawa. Po złożeniu kondolencji jego autorzy zaczęli ubolewać nad rzekomo powszechnym zjawiskiem… rasizmu na uniwersytecie.

 

„Wielu czarnoskórych studentów również jest dotkniętych przez traumę, zranionych, wstrząśniętych i wściekłych za każdym razem, gdy mikro-agresja (…) profesora lub studenta jest lekceważona dopóki nie stanie się bardziej systematyczna. Wielu czarnych studentów jest również dotkniętych przez traumę, zranionych, wstrząśniętych i wściekłych, gdy stale opóźnia się prawdziwy postęp zinstytucjonalizowanego antyrasizmu oraz administracyjnej równości i dostępności”.

 

Organizacja negatywnie oceniła wypowiedź Antonina Scalii sprzed pół roku. Sędzia skrytykował wówczas politykę masowego przyjmowania czarnoskórych na najlepsze uniwersytety, gdyż – jak zauważał – tempo nauki jest dla części z nich zbyt szybkie. Zdaniem Scalii szkoły te powinny być dostępne, ale dla kompetentnych studentów.

 

Murzyńscy aktywiści wzywają do tego, by decyzję dotyczącą żałoby pozostawić indywidualnemu osądowi. Twierdzą, że zamiast pogrążać się w żałobie należy uhonorować „postaci historyczne wszystkich ras, narodowości i ideologii politycznych walczących w prawdziwej solidarności, byśmy mogli studiować prawo w niepoddanych segregacji rasowej i zróżnicowanych klasach”. Zapowiadają intensywną naukę, by w przyszłości dojść do wysokich stanowisk i „użyć prawa do walki o postęp”.

 

Antonin Scalia zmarł 13 lutego 2016 r. Po jego śmierci pojawiały się spekulacje na temat ewentualnego zabójstwa. Sędzia bronił tradycyjnej interpretacji Konstytucji; sprzeciwiał się także aborcji i związkom homoseksualnym. Jego śmierć grozi zmianą układu sił w amerykańskim Sądzie Najwyższym na korzyść liberałów.

 

Źródło: washingtonpost.com

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie