18 marca 2021

Uroczystość św. Józefa. Przeczytaj wyjątkowe teksty o Opiekunie Pana Jezusa

19 marca to wyjątkowa data dla każdego katolika. Kościół uroczyście wspomina tego dnia świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Głowy Najświętszej Rodziny, Opiekuna Jezusa Chrystusa! To wyjątkowy patron, który jest wzorem na te trudne dla wierzących czasy. Z okazji tej uroczystości zespół PCh24.pl przygotował e-book „Czułość i męstwo. Być jak święty Józef”. Obszerne fragmenty mogą Państwo znaleźć w tym artykule, a całość klikając w ten link!

 

Oto fragment:

“Wszystko jest wtedy tajemnicą: Żona, Dziecko, tajemne wyroki Boże i on sam dla siebie – jako Cień Ojca. Wiele razy musiał więc oniemieć, by umieć milczeć i bardziej słuchać niż mówić. I nie chodzi tu o jakąś niemotę czy milczkowatość, ale zasłuchanie, uważność, zbieranie głosów i szeptów Aniołów, Boga, Miriam i Dziecka. Tak się bowiem dorasta do mądrości. Od słuchania podąża się do posłuszeństwa. A ono nie jest lękiem przed tyranem, bezsilnością wobec mocy czy przemocy, niewolniczą uległością, ale swoistym… tańcem z prowadzącym Bogiem w rytm Jego woli ku nie poznanym jeszcze i niepojętym celom. Wtedy można być głową rodziny, a nie jej piętą Achillesową.

 

Wesprzyj nas i odbierz dla siebie e-book o świętym Józefie!

 

Wtedy można być twórcą domu, żywicielem, obrońcą, strażnikiem praw, wiernym przewodnikiem, wychowawcą i obrazem Ojcostwa Bożego. A jednocześnie stać się wzorem, przykładem dla innych ojców. Bo każde dziecko nie należy ani do ojca, ani do matki, ani do szkoły czy do państwa, bo jest swoje i Boże. To Bóg wyznacza mu jego los i nadaje niepowtarzalne imię. I to dziecko nie może być tylko ciałem, emocjami czy umysłem, ale stworzeniem duchowym na podobieństwo Boże dla wieczności. To wciąż musi być istota troski rodziców i wychowania. A ta duchowa strona wychowania dzieci przynależy bardziej ojcu właśnie.

 

Kliknij tutaj i poznaj bliżej świętego Józefa!

 

Jest taki mądry obraz (bodaj Ericha Fromma), który miłość macierzyńską upodabnia do gleby, w którą wpada ziarno, a ona je wgarnia w siebie, otula, żywi, chroni, aby mogło wypuścić pęd ku słońcu. A miłość ojcowską porównuje on do działania słońca, które bardziej z daleka nadaje rosnącej roślinie pion, siłę wzrastania, imperatyw kwitnięcia i owocowania. Ta metafora odróżnia więc jakby potrzeby biologiczne, uczuciowe i psychiczne od intelektualnych, moralnych i duchowych. Takie wychowanie wyprowadza w świat, objaśnia go, oswaja z nim, pokazuje, jak współtworzyć go z innymi. Jest jakby dopełnianiem dzieła stworzenia i zbawiania świata. Stąd nie można utracić właściwego obrazu Boga, bo o kształcie i owocach tej pracy zadecyduje potem podobieństwo lub niepodobieństwo dziecka do Boga.

 

Wesprzyj nas i przeczytaj całość e-booka „Czułość i męstwo. Być jak święty Józef”!

 

Żeby więc odzyskać tożsamość człowieczeństwa, ojcostwa, a również mądrość i owocność wychowania, trzeba odwrócić wzrok od bożyszczy i spojrzeć ku swemu Bogu Ojcu, odczytując cechy Jego Ojcostwa, od początku ukazane w Biblii, szukać tego, co jest możliwe do naśladowania dla każdego mężczyzny, ale i kobiety, na podobieństwo świętego Józefa. Ojcostwo bowiem – tak jak macierzyństwo dla kobiety – jest spełnieniem dla mężczyzny. Może ono też stać się, twórczością i geniuszem w tym, kto się go podejmie wobec coraz bardziej pozbawionych ojców dzieci. Ktoś mądrze powiedział, że jeśli ktoś żyje nie stając się dla kogoś ojcem, to umrze on nie będąc człowiekiem. Bo więcej jest życia, gdy komuś oddawane i więcej jest szczęścia, gdy komuś potrzebne, zwłaszcza to wieczne w Domu Ojca.”

 

Całość e-booka „Czułość i męstwo. Być jak święty Józef” dostępna jest TUTAJ!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie