17 września 2015

Urugwajski Sąd Administracyjny broni praw sumienia lekarzy. Będą mogli odmówić udziału w aborcji

11 sierpnia br. urugwajski Trybunał do Spraw Administracyjnych (el Tribunal de lo Contencioso Administrativo, TCA) uznał zasadność skargi grupy ginekologów, kwestionujących 11 spośród 42 artykułów rozporządzenia normującego procedurę przeprowadzania aborcji. Lekarze twierdzili, że przepisy te ograniczały prawo do sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia. TCA uznał 7 spośród 11 kwestionowanych przepisów.

 

Dwa lata temu grupa 100 ginekologów zakwestionowała przed Trybunałem do Spraw Administracyjnych (TCA) rozporządzenie regulujące procedurę przeprowadzania aborcji. W ocenie lekarzy, kwestionowane przepisy naruszały ich prawo do sprzeciwu sumienia m.in. nakładając na nich bezwzględny obowiązek uczestniczenia w procedurach prowadzących do aborcji. W oryginalnym brzmieniu rozporządzenia, pracownicy służby zdrowia mogli odmówić udziału w aborcji jedynie w fazie łyżeczkowania lub bezpośredniego podania leku powodującego uśmiercenie i wydalenie dziecka poza organizm matki. Jednocześnie jednak, lekarze byli obligowani do podpisania na odpowiednim formularzu zgody na dokonanie aborcji i uczestniczenia w konsultacjach kobiety z interdyscyplinarnym zespołem lekarzy. W skardze podnoszono także, że rozporządzenie ograniczało możliwość rzetelnego wypełnienia obowiązku informacyjnego w zakresie specyfiki procedury aborcyjnej, a przesłankę „poważnego zagrożenie dla zdrowia” warunkującą dopuszczalność przerwania ciąży, zredukowano do kryterium „zagrożenia da zdrowia”. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

TCA podkreślił, że sprzeciwu sumienia nie można redukować jedynie do manifestacji przekonań religijnych, bowiem jest on warunkowany całym kompleksem motywacji doświadczanej przez człowieka jako jednostkę. Podkreślono również nieproporcjonalność presji wywieranej na lekarza przez zagrożenie sankcjami karnymi z jednej strony i jedynie moralnymi z drugiej strony.

 

Odnosząc się do poszczególnych zarzutów, TCA orzekł, że lekarz podpisujący formularz zgody na przeprowadzenie aborcji „aktywnie i bezpośrednio uczestniczy w procesie aborcji”, nie mając jednocześnie możliwości odmowy partycypowania w tej części procedury. Trybunał uznał również, że obowiązek kierowania kobiety, która chce dokonać aborcji, do innego specjalisty ewidentnie łamie prawo do sprzeciwu sumienia. Jednocześnie sąd uznał, że w ramach obowiązku informacyjnego, lekarze muszą poinformować pacjentkę o istniejących alternatywach dla aborcji, takich jak adopcja albo funkcjonowanie organizacji współpracujących z kobietami w ciąży. Obowiązek będzie obejmował także konieczność poinformowania kobiety o charakterystyce procedury aborcyjnej i przedstawienia związanego z nią ryzyka.

 

Ostateczna decyzja TCA pozwala wszystkim ginekologom, nie tylko tym którzy złożyli protest, powstrzymać się od uczestnictwa w jakimkolwiek etapie procedury aborcji. Orzeczenie jest TCA jest ostateczne.

 

 

Źródło: Ordoiuris.pl

luk

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 855 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram